Według ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka rodzicem jest ten, kto „zradza potomstwo”. – Są to tak oczywiste sprawy, znane ludziom od miliardów lat – tłumaczył na antenie TVP Info profesor KUL. Według naukowców najdawniejsi przodkowie z gatunku Homo sapiens żyli ok. 260–350 tysięcy lat temu.
Czytaj więcej
Czarnek: Rodzic to ten, co zradza potomstwo
Czy ja wszystkim muszę tłumaczyć, że rodzic to jest ten co zradza potomstwo? To są tak oczywiste sprawy, znane ludziom od miliardów lat – stwierdził w TVP Info minister edukacji Przemysław Czarnek.
Można jednak uznać, że „miliardy” to przejęzyczenie. Z pewnością wykładowca akademicki nie ma braków w wiedzy ogólnej. A nawet jako ojciec jest w stanie odróżnić tyranozaura od brontozaura, bo przy obecnej skali zainteresowania dzieci dinozaurami większość współczesnych rodziców może robić dyplomy z paleontologii.
Nie można jednak przejść do porządku dziennego nad skandaliczną próbą umniejszenia pracy, serca i zaangażowania osób, które wychowują adoptowane dzieci. Rodzic to nie tylko ten, kto spłodzi czy urodzi, ale ten, kto wychowuje i kocha.
dzieci rocznie trafia w Polsce do adopcji
Fundacja „Akuku rodzina”, zajmująca się adopcją i pomocą dzieciom w Polsce, na swojej stronie internetowej podaje, że co roku w szpitalach w Polsce porzucanych jest 800 noworodków. Mamy w Polsce ok. 96 tys. sierot (biologicznych i społecznych), z czego większość wychowuje się w rodzinach zastępczych. Według GUS na koniec 2020 r. w pieczy zastępczej przebywało 71,5 tys. dzieci – w tym w pieczy rodzinnej było 55 tys. dzieci, a 16 tys. w instytucjonalnej.
Według raportu Najwyższej Izby Kontroli (z 2018 r.) liczba dzieci trafiających do adopcji od lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Rocznie w Polsce jest to 2,5 tys. dzieci, około 300 maluchów trafia do adopcji zagranicznych. A przeciętny czas trwania procesu adopcyjnego, od momentu zarejestrowania kandydata na rodzica do orzeczenia przez sąd adopcji dziecka, wynosi dwa lata. Choć bywa, że dłużej. W tym czasie przyszli rodzice muszą przejść szkolenie, które często organizowane jest w godzinach, kiedy pracują. By w nim uczestniczyć, biorą urlopy, bo priorytetem jest dla nich stworzenie ciepłego i kochającego domu dla obcego dziecka.
Procedury to nie wszystko. Większość adoptowanych maluchów ma deficyty będące konsekwencją pierwszych lat życia w niekorzystnych dla nich warunkach. Nie brakuje też dzieci z FAS (alkoholowym zespołem płodowym), jeśli matka biologiczna nie stroniła w okresie ciąży od alkoholu. Rodzice adopcyjni opowiadają, że pierwsze lata po adopcji to niekończące się ter … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS