Activision ma swoje za uszami, czego dowodem jest kolejny pozew wystosowany przez CWA. Stowarzyszenie zauważyło pewne nieprawidłowości, jakich miało dopuścić się Activision przy zwalnianiu dwóch swoich pracowników.
Źródło fot. Activision
i
Activision ponownie trafiło na tapetę, choć tym razem z innego powodu niż dysputy Microsoftu z urzędnikami. Stowarzyszenie CWA, będące największym związkiem zawodowym w Stanach Zjednoczonych, złożyło skargę wytykającą nieprawidłowości, do których miało dojść na spotkaniu dyscyplinarnym, dotyczącym zwolnienia dwóch pracowników wydawcy.
Activision pod ostrzałem
Komunikat został wystosowany na Twitterze, a szczegóły spotkania można znaleźć w tekście serwisu Kotaku. Okazuje się, że przedmiotem konfliktu między pracownikami a przełożonymi był powrót do biura po miesiącach pracy zdalnej (będącej następstwem epidemii COVID).
Wielu pracowników protestowało przeciwko planowi [powrotu do biura – przyp. red.], powołując się na koszty utrzymania oraz potencjalne zmuszenie części współpracowników do odejścia z pracy. Dwóch testerów QA wyraziło swoje oburzenie, używając mocnego języka. W odpowiedzi kierownictwo zorganizowało spotkania dyscyplinarne, na których obaj pracownicy zostali zwolnieni.
– głosi komunikat CWA
Do zwolnień doszło 17 lutego 2023 r., a powodem tej decyzji było użycie przez byłych już testerów wulgarnego języka wymierzonego w zarząd firmy. Jak tłumaczy CWA, taki przypadek nie jest uargumentowany prawnie. W USA w 2020 roku paragraf chroniący pracodawców przed użyciem w ich kierunku obraźliwych słów i wybuchów gniewu został złagodzony z uwagi na chęć nieograniczania wolności słowa.
Nie pozwalamy pracownikom używać wulgarnego lub obelżywego języka przeciwko sobie. Jesteśmy rozczarowani, że CWA opowiada się za tego typu zachowaniem.
– powiedział Joseph Christinat, rzecznik Activision
Przypomnijmy, że pracownicy Activision wrócą do pracy w biurze stacjonarnym 10 kwietnia tego roku (via: Kotaku). Możliwa będzie jednak praca w trybie hybrydowym, obejmująca 3 dni w biurze i pracę zdalną w pozostałe dni tygodnia.
To jednak nie wszystko
Oliwy do ognia dolewa jeszcze jedna nieprawidłowość, jakiej według CWA miało dopuścić się Activision. Jeden z dwóch byłych pracowników domagał się świadka na rozmowie dyscyplinarnej (poprzedzającej zwolnienie), jednak Activision w nieprawidłowy sposób odrzuciło jego wniosek.
Przeszłość usłana pozwami
Activision od dłuższego czasu zmaga się z zarzutami o złe traktowanie pracowników. W 2021 roku oskarżono firmę o stosowanie mobbingu oraz przemocy seksualnej. W kwietniu zeszłego roku mogliśmy przeczytać o niesprawiedliwym systemie podwyżek, które ominęły „kłótliwych” pracowników, a miesiąc później na jaw wyszła informacja o stosowaniu gróźb przez kierowników w kierunku podwładnych. Oskarżenie wystosowane przez CWA zdecydowanie nie pomoże w pozbyciu się kontrowersyjnego wizerunku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS