A A+ A++

ACER: większość gazowych sieci przesyłowych na razie nie gotowa na wodór

10.07.2020r. 14:17


Z przeprowadzonych przez ACER badań ankietowych wynika, że większość operatorów gazowych sieci przesyłowych nie jest jeszcze gotowa do zatłaczania wodoru do zarządzanych przez nich sieci przesyłowych – poinformował agencja w komunikacie.


Unijna Agencji Współpracy Energetycznych Organów Regulacyjnych (Agency for the Cooperation of Energy Regulators – ACER) za pośrednictwem 23 krajowych organów regulacyjnych przeanalizowała obecne możliwości wprowadzania wodoru i biometanu do istniejących sieci gazowych, a także perspektywy dostosowania sieci do transportu tych gazów.

Z raportu ACER wynika, że 15 z 23 regulatorów odpowiedziało, iż operatorzy systemów przesyłowych (OSP) nie akceptują na chwilę obecną zatłaczania wodoru do sieci przesyłowej gazu.

Wprowadzanie domieszki wodoru według danych z raportu akceptują: Austria, Francja, Niemcy, Łotwa, Słowacja, Hiszpania i Szwecja), ale przy ograniczonym stężeniu objętościowym. Najwyższy poziom domieszki wodoru akceptują gazowi OSP w Niemczech – 10 proc., we Francji – 6 proc. i w Hiszpani – 5 proc.

ACER zdecydował się opublikować raport z tej ankiety mając na uwadze ujawnioną w tych dniach przez Komisję Europejską unijną strategii wodorową, która zakłada istotną rolę tego gazu na drodze do osiągnięcia zeroemisyjności.

Ankieta zawierała również pytania dotyczące krajowych strategii dotyczących wodoru, aspektów technicznych i regulacyjnych, konkretnych projektów i potrzebnych inwestycji.

Jak informuje ACER, wyniki ankiety wskazują, że gotowość sieci przesyłowych gazu do przyjmowania wodoru lub biometanu jest bardzo zróżnicowana w całej UE, a w większości przypadków zmiany są na wczesnym etapie projektów pilotażowych.

Jednocześnie większość krajowych organów regulacyjnych zadeklarowała poparcie dla ogólnounijnego podejścia do ustalania limitów domieszki wodoru w ramach transgranicznego handlu gazem i integracji rynku. Jednocześnie wskazali oni na ewentualną konieczność przeglądu norm jakości gazu na poziomie UE, aby zapewnić interoperacyjność między państwami członkowskimi.

Regulatorzy zwrócili również uwagę, że niezależnie od faktycznego wyboru limitu stężenia wodoru konieczne będą pewne dostosowania sieci i związane z tym inwestycje, co powinno być uwzględnione w planach rozwoju sieci gazowej. W opinii regulatorów na początkowym etapie proces mieszania wodoru z gazem ziemnym w sieciach przesyłowych raczej nie będzie wymagał poważnych zmian w obecnej strukturze rynku i prawodawstwie.

Dołączone pliki:

Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUFC 251: Usman vs. Masvidal – wyniki ważenia
Następny artykułEstonia idealnym miejscem na restart