A A+ A++

W Katowicach odbyły się obchody 7. Światowego Dnia Ubogich. Na różny sposób doświadczamy bezdomności, lecz wiara nam mówi: Ale jest dom! Dom, z którego wyszedłeś – serce Boga – i dom do którego zmierzasz – powiedział abp Adrian Galbas do ubogich i bezdomnych w kościele Wniebowzięcia NMP przy ul. Granicznej w Katowicach.

Ubodzy służyli do Mszy św. jako ministranci, podawali arcybiskupowi Galbasowi kadzidło oraz ampułki z wodą i winem, odczytywali modlitwę wiernych. Okazją był Światowy Dzień Ubogich. Już wcześniej, od rana, ubodzy i bezdomni byli gośćmi spotkania w namiocie przed Galerią Katowicką. Był tam poczęstunek (w tym tort z okazji 6. rocznicy działalności „Zupy w Kato”), występ „Teatru ubogich” i dużo rozmów przy stolikach miedzy ubogimi a służącymi im wolontariuszami. Jednych i drugich było po około dwustu.

Po południu wszyscy razem ruszyli w „Marszu ubogich” przez Katowice na Mszę świętą w kościele przy Granicznej. Abp Adrian Galbas powiedział im w homilii, że są dziećmi światła. Podkreślił, żeby nigdy nie mówili o sobie: „jestem do niczego”. – A jak ktoś ci tak powie, to protestuj. Nigdy nie pozwól się komukolwiek potraktować jak śmieć, jak rzecz, i to jeszcze bezużyteczna – bo bardzo dużo masz! Bardzo dużo dostałeś! – zaznaczył.

Nawiązał do odczytanego wcześniej fragmentu Ewangelii o talentach. Wskazał, że choć jedni dostali ich więcej, a inni mniej, to nie było nikogo, kto nie dostał ich wcale. Mówił, że pierwszym talentem jest już nasze życie, a kolejnym – wiara.

– Mówi też ta Ewangelia, że nie ma takiego, który by dostał wszystko. Jeden dostał pięć talentów, drugi dostał dwa, trzeci dostał jeden, ale nie ma takiego, kto by dostał zero, i nie ma takiego, kto by otrzymał wszystko. To znaczy, że ja ciebie potrzebuję – zauważył.

Abp Galbas mówił o różnych rodzajach bezdomności. – Być może są tacy, którzy po tej Mszy św. pójdą do ciepłego domu, ale są bezdomni, bo ten dom będzie bez relacji, będzie głuchy, będzie samotny. Będą obok ludzie, a oni będą w tym domu czuli się tak, jakby on był pusty – powiedział. – Na różny sposób doświadczamy bezdomności, lecz wiara nam mówi: Ale jest dom! Dom, z którego wyszedłeś – serce Boga, i dom do którego zmierzasz – wskazywał.

Hierarcha wyraził wdzięczność dla wszystkich, którzy nie tylko pomagają ubogim, ale są z ubogimi. Dziękował za to, że dzielą się z nimi Ewangelią. Po Mszy św. ubodzy przeszli do katedry Chrystusa Króla na wieczór z ojcem Adamem Szustakiem i uwielbieniem Boga z chórem Gospel Sound. Wśród organizatorów Światowego Dnia Ubogich w Katowicach są Archidiecezja Katowicka, Caritas Archidiecezji Katowickiej, Wspólnota Dobrego Pasterza, Klubokawiarnia Wysoki Zamek, Zupa w Kato i Zakon Maltański. W finansowanie wydarzenia włączyły się miasto Katowice i misjonarze oblaci.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTragiczny finał poszukiwań siatkarza