A A+ A++

Ponad 446 mln złotych trafi na realizację 57 projektów badań aplikacyjncyh w obszarze biomedycznym. Prezes ABM prof. dr hab. n. med. Wojciech Fendler podpisał listę rankingową z wynikami konkursu.

ABM rozstrzygnęło konkurs na badania aplikacyjne w obszarze biomedycznym

Ministerstwo Zdrowia powierzyło Agencji Badań Medycznych realizację 3 konkursów na badania biomedyczne dla jednostek naukowych i przedsiębiorców.  Jak czytamy na stronie ABM, konkurs na realizację badań o charakterze aplikacyjnym adresuje lukę w finansowaniu projektów biomedycznych.

Do ABM wpłynęło 224 zgłoszeń konkursowych. Po przeprowadzeniu oceny formalnej i merytorycznej, rekomendację do objęcia wsparciem otrzymało 57 przedsięwzięć. Dofinansowanie dla tych projektów wyniesie łącznie 446 529 261,37 zł, a środki te zostaną przekazane z Krajowego Planu Odbudowy. 

– Dofinansowanie otrzymały projekty, które zostały wysoko ocenione przez ekspertów merytorycznych na co najmniej 41 punktów przy spełnieniu kryterium dostępu. Informuję, że maksymalna liczba punktów do uzyskania przez Wnioskodawcę zgodnie z regulaminem konkursu wynosiła 50 – czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Alokacja została wykorzystana w pełni. Wnioskodawcy uzyskają wsparcie na realizację badań przemysłowych i/lub prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu wpisujących się we wskazane działania szczegółowe Rządowego Planu Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022-2031.

Resort zdrowia zakłada, że w długoterminowej perspektywie inwestycja te przyniesie podniesienie efektywności i jakości systemu ochrony zdrowia. 

Przekazane beneficjentom środki – w perspektywie długoterminowej – przyczynią się do podniesienia efektywności i jakości systemu ochrony zdrowia.

Najlepsze projekty badań aplikacyjnych w obszarze biomedycznym ze wsparciem z KPO

Projekty, które uzyskały najlepszą punktację w konkursie ABM, to:

1. Innowacyjne produkty spożywcze jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego dla pacjentów z zaburzeniami metabolicznymi – badania przedwdrożeniowe – Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

2. Projekt RESET: Komórki macierzyste we wrodzonych zaburzeniach hematopoezy – od zaawansowanej diagnostyki do przyszłych innowacyjnych terapii – Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

3. Test do wczesnego wykrywania tętniaków aorty brzusznej bazujący na predykcyjnych biomarkerach molekularnych – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

4. Rozwój badań przedklinicznych immunotoksyny WPD101a jako kandydata na lek terapii celowanej w raku pęcherza moczowego – Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk.

5. Opracowanie terapii neuroregeneracyjnych z wykorzystaniem egzosomów pozyskanych ze zmodyfikowanych genetycznie mezenchymalnych komórek macierzystych/stromalnych w asfiksji okołoporodowej oraz ogniskowym niedokrwieniu mózgu – Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk.

Załączniki

  • Wyniki konkursu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiekonstytucyjny budżet to rozbijanie fundamentów państwa
Następny artykułTusk się ugiął – Netanjahu może przyjechać do Polski