Dzisiaj, 9 grudnia (13:26)
– W przyszłym roku prawdopodobnie Stany Zjednoczone i Polska, to będą te dwa kraje, które wydadzą najwięcej środków w stosunku do PKB na armię – oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas przekazania południowokoreańskich czołgów K2 żołnierzom Wojska Polskiego w Morągu (woj. warmińsko-mazurskie). Szef rządu wymieniał też zalety kontraktów zbrojeniowych podpisanych z Koreą Południową.
– Albo masz się czym bronić i nie musisz się bronić, albo nie masz się czym bronić i wtedy musisz się bronić. Chcemy mieć tak silną armię, tak dobrze zmodernizowaną i nowoczesny sprzęt, aby nikomu nie przyszło do głowy, że Polskę zaatakować – mówił premier.
– Inwestujemy w najnowocześniejszy sprzęt, bo oszczędności na armii to pseudoszczęności – stwierdził i przypomniał, że stworzenie Funduszu Obrony Narodowej, pozwoliło błyskawicznie realizować zakupy.
– Kupując sprzęt koreański, kupujemy jednocześnie myśl techniczną. To sprzęt w pełni kompatybilny ze sprzętem NATO, w rozsądnej cenie, oparty na bardzo wysokiej technologii, z szybkim czasem dostawy – wymieniał zalety kontraktów zawartych z Seulem.
Morawiecki stwierdził, że mimo przynależności do NATO polska armia powinna mieć “podstawowy walor odstraszania”. – Żeby agresor, któremu kiedykolwiek przyjdzie do głowy zaatakować Polskę, zastanowił się trzy razy, zanim naciśnie guzik swojej agresji – mówił.
20 Brygada Zmechanizowana w Morąg została w piątek wzmocniona pierwszymi południowokoreańskimi czołgami K2. – Dziś tu, za nami są pierwsze egzemplarze tych czołgów, które przybiły do portu w Gdyni kilka dni temu – przypomniał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
– Kolejny batalion (czołgów K2 -red.) stworzymy w Ostródzie, w miejscu gdzie w 2011 roku rząd koalicji PO-PSL zlikwidował jednostkę – powiedział wicepremier.
Część załóg K2 przebywa na szkoleniu w Korei Południowej. – One niejako z marszu będą gotowe do tego, żeby użytkować ten sprzęt, odstraszać agresora – wymieniał.
– Po roku 2026 czołgi będą produkowane w Polsce na zasadzie współpracy między przemysłem polskim i koreańskim – przypomniał Błaszczak i stwierdził, że “perspektywy są wyśmienite”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS