1 godz. 46 minut temu
Aktualizacja: 4 minuty temu
Agnieszka złożyła wniosek o dodatek węglowy pod koniec sierpnia. Do dziś go nie otrzymała. – Temperatura jest minusowa, potrzebny jest opał – mówi nam kobieta. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że gminy wypłacają dodatek węglowy w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę. W przypadku Agnieszki oczekiwanie trwa już niemal trzy miesiące. Miejscowy MOPS potwierdza: “Z uwagi na brak środków finansowych nie została zrealizowana wypłata”. Kolejne pieniądze na dodatki węglowe mają zostać przekazane do MOPS w czwartek. Wystarczą na wypłatę dla 330 z 1330 oczekujących osób.
Agnieszka mieszka w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wniosek o dodatek węglowy złożyła 29 sierpnia. Otrzymała informację, że został on rozpatrzony pozytywnie. Pieniędzy do dziś jednak nie dostała.
– Mamy temperaturę minusową. Udało mi się kupić dwa metry sześcienne drewna po tym, jak otrzymałam 500+. Ale na długo nie wystarczy – mówi nam kobieta.
I dodaje, że nie jest jedyną osobą w takiej sytuacji. – Na moim osiedlu jest parę rodzin, które czekają, a nie stać ich na samodzielny zakup węgla. To są żarty, jedni dostają, a drudzy nie – komentuje Agnieszka. Wielokrotnie dzwoniła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który zajmuje się wypłatami dodatku. Miała słyszeć, że nie wiadomo, kiedy pieniądze na ten dodatek będą.
Środki na wypłatę dodatku węglowego przekazywane są do budżetu wojewody przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na podstawie złożonego przez jednostki samorządu terytorialnego zapotrzebowania, których termin został określony na: do 5 września, 10 października, 10 listopada oraz 16 grudnia 2022 roku.
Jak zapewnia nas biuro prasowe resortu, “środki są przekazywane gminom sukcesywnie po otrzymaniu ich do budżetu wojewody oraz przeksięgowaniu nadwyżek zwracanych przez samorządy, które złożyły wyższe zapotrzebowanie”. Gminy wciąż składają zapotrzebowania, a “środki przekazywane są w określonych terminach niezwłocznie po otrzymaniu zapotrzebowania”.
Co ważne, według Ministerstwa Klimatu i Środowiska “gminy wypłacają dodatek węglowy w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę, przy czym wnioski złożone po dniu 30 października 2022 r. wypłaca się do dnia 30 grudnia 2022 r.”.
Agnieszka złożyła swój wniosek niemal trzy miesiące temu. Poprosiliśmy więc resort o doprecyzowanie, jak dwumiesięczny termin wypłaty dodatku węglowego ma się do trzymiesięcznego oczekiwania naszej bohaterki. Spytaliśmy też, czy resort przekazuje wojewodom dokładnie taką kwotę, o jaką wnioskują samorządy w zapotrzebowaniu. Czekamy na odpowiedź.
Marzena Chodakowska, rzeczniczka prasowa wojewody świętokrzyskiego pytana, czy samorządy otrzymały od wojewody wystarczające środki na wypłatę dodatków węglowych, odpowiada: – Na dziś nie można mówić o zaległościach z uwagi na fakt, iż w dalszym ciągu gminy składają zapotrzebowania, a środki przekazywane są niezwłocznie po otrzymaniu ich z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
– W tym tygodniu kolejna transza środków trafi do samorządów województwa świętokrzyskiego. W dniu 23 listopada wojewoda świętokrzyski przekazał samorządom III transzę środków finansowych na wypłatę dodatku węglowego. Środki takie przekazane zostały również do Gminy Ostrowiec Świętokrzyski – dodała.
Jednak, jak dowiadujemy się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, te środki są niewystarczające. – Od początku zapotrzebowania Ośrodek nie otrzymywał pełnych kwot, o które wnioskował – przekazała nam Magdalena Salwerowicz, dyrektor MOPS-u. Zapewnia, że zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska ośrodek od października przekazuje cotygodniowe raporty o liczbie złożonych wniosków, pozytywnie rozpatrzonych i niezbędnych kwot do wypłaty.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim informuje, że na 24 listopada jest złożonych 4885 wniosków o dodatek węglowy.
– Na ten moment wypłacono 2022 dodatki. Oczekujących na wypłaty wnioskodawców jest 1330 – dodała.
– 23 listopada wojewoda przekazał środki do g … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS