Jak podała dzisiaj Polska Agencja Prasowa – grupa badaczy z Uniwersytetu Florydy kierowana przez prof. Mariolę Edelmann z Polski, odkryła nową szczepionkę przeciwko salmonelli. Naukowcy opracowali oraz przetestowali nową metodę sczepiania przy wykorzystaniu małych pęcherzyków zewnątrzkomórkowych.
Grupa naukowców z Uniwersytetu Florydy kierowana przez prof. Edelmann podeszła do problemu „po nowemu”, wykorzystali bowiem małe pęcherzyki zewnątrzkomórkowe – EVs co pozwoliło przygotować nową, obiecującą szczepionkę. Najnowsze badania przedkliniczne wykazały, że szczepionka spowodowała odporność u myszy na bakterie Salmonelli dzięki czemu przeżyły śmiertelną infekcję.
– W naturze myszy chorują na salmonellozę dużo ciężej niż ludzie, więc fakt, że nasze leczenie pozwoliło im przeżyć, jest obiecujący – mówi prof. Edelmann.
– Produkcja szczepionki na masową skalę może przynieść korzyści wykraczające poza zapobieganie salmonellozie – mówi prof. Edelmann. – EVs można bowiem wykorzystać do dostarczania szczepionek chroniących przed innymi chorobami zakaźnymi.
Kierowniczką grupy badawczej z Uniwersytetu Florydy jest Polka prof. Mariola Edelmann. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest Wieliczanką. Pochodzi z Wieliczki, a konkretnie z Grabówek. Właśnie w Wieliczce rozpoczęła swoją edukację. Dziś udało nam się chwilę porozmawiać z prof. Edelmann, jak powiedziała naszej redakcji, uczęszczała do wielickiego Liceum Ogólnokształcącego i to właśnie tutaj zainspirowała się do zostania naukowcem. Wtedy jeszcze nazywała się Mariola Batycka. Po ukończeniu studiów magisterskich na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2005 roku wyjechała z Wieliczki, aby rozpocząć pracę i studia na Uniwersytecie w Oxfrodzie – doktorat z medycyny klinicznej.
prof. Mariola Edelmann
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS