Dzisiaj, 18 listopada (12:34)
Aktualizacja: Dzisiaj, 18 listopada (12:57)
Dziś otwieramy pierwszy odcinek zapory elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej. To niesłychanie istotny instrument do przeciwdziałania nielegalnej migracji – powiedział w piątek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Jak dodał, to końca roku powinna być gotowa zapora na całej długości granicy.
Mariusz Kamiński powiedział, że zapora elektroniczna będzie miała długość 206 km. – Z tego co wiemy, to najdłuższa na świecie linia graniczna nadzoru elektronicznego, zawiadywanego i nadzorowanego z jednego centrum – dodał.
Minister przypomniał, że właśnie w tym miejscu rok temu doszło do wydarzeń, podczas których dochodziło do agresywnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. – Sceny, których chcielibyśmy uniknąć a które zafundował nam reżim białoruski. A tak naprawdę była to akcja przygotowująca wojnę na Ukrainie – dodał.
Zaznaczył, że po roku mamy sytuację względnego uspokojenia. – Dzięki gigantycznemu wysiłkowi państwa polskiego, ale również Straży Granicznej – przekazał.
– Już kilka miesięcy temu oddaliśmy wysoką na 5,5 metra zaporę inżynieryjną do użytku. W piątek otwieramy pierwszy odcinek zapory elektronicznej – dodał.
Szef MSWiA przekazał także, że została wyłoniona firma z Wielkopolski, która jeszcze w tym roku przystąpi do budowy zapory elektronicznej na granicy z okręgiem kaliningradzkim. – W drugiej połowie przyszłego roku wszystko nowoczesne rozwiązania będą dostępne dla Straży Granicznej – powiedział.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik przekazał, że ta wielkopolska firma to Telbud SA. Budowa zapory na 200-kilometrowym odcinku ma kosztować 350 mln zł.
Budowa bariery fizycznej na granicy polsko-białoruskiej rozpoczęła się 25 stycznia na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy z Białorusią i zakończyła się w lipcu. Oprócz muru granicę … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS