A A+ A++

“Koszty zakwaterowania i transportu są wygórowane” – krytykuje Makram Abed, tunezyjski kibic, który zarządza grupą na Facebooku zrzeszającą 40 tysięcy fanów “Orłów Kartaginy”, jednej z czterech, obok Arabii Saudyjskiej, Maroka i Kataru, drużyn arabskich, które wezmą udział w rozpoczynającym się w niedzielę turnieju.

ZOBACZ TAKŻE: Meksykańskie media z nietypową wpadką. Chodzi o trenera Czesława Michniewicza

Jego zdaniem Katar, jako pierwszy kraj arabski, który będzie gospodarzem mundialu, mógł zaoferować preferencyjne ceny społeczeństwu w regionie, tym bardziej że większość z tych krajów boryka się z trudnościami gospodarczymi, zaostrzonymi przez wojnę na Ukrainie.

“Mistrzostwa świata z pewnością zawsze były przeznaczone dla stosunkowo zamożnej publiczności, innej niż rozgrywki klubowe” – przypomina Paul Dietschy, historyk specjalizujący się w piłce nożnej. “Ale Katar, który postawił na luksusową turystykę, wzmacnia ten szczególny charakter” – dodał.

Zauważył również, że w regionie można wyróżnić dwa trendy – z jednej strony “popularna piłka nożna, która przyciąga tłumy”, jak w Maroku, Iraku, Syrii czy Algierii, a z drugiej są kraje, w których ten sport jest “bardziej widowiskiem, które ogląda się w telewizji” oraz narzędziem polityczno-gospodarczej “miękkiej siły”, jak w przypadku Kataru.

Nawet w Arabii Saudyjskiej, największej gospodarce regionu, ceny obowiązujące w Katarze nie są w smak kibicom. “Musisz wziąć pożyczkę, aby obejrzeć trzy mecze Zielonych” – żartuje Mohannad, 25-letni student z Arabii Saudyjskiej.

Zgodnie z danymi FIFA większość z prawie trzech milionów sprzedanych biletów nabyli mieszkańcy Kataru. Wśród 10 głównych nabywców znajdują się dwa inne kraje arabskie – Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie tradycja futbolu jest jednak znacznie krótsza niż gdziekolwiek indziej w świecie arabskim.

Piłka nożna rozwinęła się na Półwyspie Arabskim dopiero w latach 70., znacznie później niż w Lewancie czy Maghrebie, gdzie popularność budowały wpływy brytyjskie czy francuskie.

W Egipcie pierwsze kluby powstały po pierwszej wojnie światowej, a popularność dwóch kairskich gigantów, Zamaleka i Al-Ahly, wykracza daleko poza granice państwa. Z tego kochającego piłkę nożną kraju sporo fanów wybiera się na turniej, choć ich reprezentacja nie wywalczyła miejsca w gronie uczestników.

“Loty do Kataru kosztują o połowę mniej niż do Rosji, kraju-gospodarza MŚ 2018” – cieszy się Egipcjanin Amr Mamdouh, który zamierza skorzystać z okazji, aby odwiedzić inne kraje Zatoki Perskiej.

Setki lotów wahadłowych między Katarem a jego sąsiadami podczas turnieju są darem losu dla wielu arabskich kibiców piłkarskich, w szczególności dla tysięcy z nich osiedlonych w bogatych krajach regionu.

Fadi Bustros, Libańczyk mieszkający w Dubaju, godzinę lotu od Dauhy, będzie codziennie podróżował w obie strony, podobnie jak wielu jego przyjaciół z emigracji. Pomijając kontrowersje na temat praw człowieka i nietypowy, zimowy termin turnieju, libański kibic obawia się, że nie znajdzie tam “prawdziwej atmosfery mistrzostw świata”.

W Maroku władze ogłosiły dotacje na loty do Kataru w wysokości około 760 euro, ale okazało się to za mało, by przekonać 34-letniego kibica Yassine’a, który cztery lata temu wybrał się na mundial do Rosji. Marokańczyk kupił bilety na mecze “Lwów Atlasu”, zanim zniechęciły go restrykcyjne zasady konserwatywnego kraju, w którym rozrywka i dostęp do alkoholu pozostają ograniczone.

“Impreza ta jest synonimem pięknej atmosfery, ludzkich spotkań, beztroski, świętowania, a Katar nie spełnia tych kryteriów” – ubolewa.

Z kolei jego rodak, 38-letni Wassim Riane, który również przed czterema laty był Rosji, ocenia, że Katar to “kraj bez piłkarskiej historii, w którym nie ma kultury celebrowania i kibicowania”.

psl, PAP

Przejdź na Polsatsport.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmienia się krajobraz Zambrowa – znikają zadaszenia na dworcu autobusowym (foto)
Następny artykułStrażacy z Ukrainy szkolą się w Nowym Sączu