Wstępna deklaracja maturalna została złożona przez uczniów klas maturalnych do 30 września. Niezłożenie jej mogło skutkować tym, że dany uczeń nie zostanie dopuszczony do matury w najbliższym terminie. Przed maturzystami teraz także kolejna deklaracja, o której powinni pamiętać.
Matura 2023. Do kiedy trzeba złożyć deklarację ostateczną?
Deklaracja wstępna, nie musi być ostateczna. Wśród przyszłych maturzystów, są być może niezdecydowani uczniowie, którzy jeszcze w trakcie roku szkolnego podejmują decyzje dotyczące przedmiotów, z których będą zdawać egzaminy.
Jednak zmiany można wprowadzić tylko do 7 lutego 2023 roku. Jeśli deklaracja ostateczna w ogóle nie zostanie złożona, to z dniem 8 lutego deklaracja wstępna zostanie potraktowana jako ostateczna.
Kto i gdzie powinien złożyć maturalną deklarację ostateczną?
Do 7 lutego 2023 r. deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego są zobowiązani złożyć:
- do dyrektora szkoły, którą ukończyli – absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich, z wyjątkiem absolwentów, którzy po raz pierwszy przystąpili do egzaminu maturalnego w latach 2018–2022, ale nie uzyskali świadectwa dojrzałości (Deklaracja A);
- do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej – osoby posiadające świadectwo lub inny dokument – potwierdzający wykształcenie średnie lub średnie branżowe – wydane za granicą, ale nieuprawniające do podjęcia studiów w Rzeczypospolitej Polskiej, które przystępują do egzaminu maturalnego po raz pierwszy (Deklaracja B)- czytamy na stronach cke.gov.pl.
Do 15 marca 2023 r. natomiast, deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego powinni złożyć zdający – obywatele Ukrainy – którzy rozpoczęli kształcenie po 30 września 2022 r. (Deklaracja C).
Deklarację w formie papierowej składa się do dyrektora szkoły. Wzór można pobrać np. ze stron Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych.
Można złożyć także e-deklarację – ta opcja dostępna jest dla uczniów i absolwentów, którzy posiadają konto w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika ZIU, a pobrać ją mogą ze strony internetowej https://wyniki.edu.pl.
Deklaracja maturalna 2023 – jak ją wypełnić?
W deklaracji należy podać następujące informacje:
- dane osoby, która w 2023 roku chce przystąpić do egzaminu maturalnego;
- informacje o egzaminie – formuła 2023 lub 2015;
- dane kontaktowe osoby, która w 2023 roku przystąpi do matury;
- zaznaczenie poziomu w egzaminach maturalnych z przedmiotów obowiązkowych – w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego lub mniejszości narodowej wskazanie rodzaju egzaminu;
- wskazanie i zaznaczenie poziomu z przedmiotów dodatkowych;
- oświadczenie;
- ewentualne załączniki;
- podpis.
Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, osoba składająca deklarację wstępną i/lub ostateczną otrzymuje od dyrektora szkoły ?jej kopię z potwierdzeniem przyjęcia.
CKE – kiedy odbędzie się matura 2023?
Jak na swoich stronach informuje CKE, termin główny przyszłorocznych matur to czas między 4 a 23 maja 2023 r.
Termin główny – od 4 do 23 maja 2023 r.?
- Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja).
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 4 do 23 maja.
Termin dodatkowy – od 1 do 19 czerwca 2023 r.
- ?Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 5 do 7 czerwca.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 1 do 19 czerwca.
– Termin dodatkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn ?zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na ?przystąpienie do egzaminu w czerwcu – czytamy na cke.gov.pl.
Termin poprawkowy – 21–22 sierpnia 2023 r.?
- Część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 21 sierpnia.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty na poziomie podstawowym) – 22 sierpnia?.
– Termin poprawkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów ?obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo w części pisemnej.? Szczegółowy harmonogram egzaminu jest określony w komunikacie dyrektora CKE – informuje na na swoich stronach Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Źródło: Gazeta.pl/ cke.gov.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS