Gdynia startuje z dystrybucją węgla dla mieszkańców. Od poniedziałku, 7 listopada można składać wnioski o zakup tego opału po preferencyjnej cenie 2 tysięcy złotych za tonę. Formalności można załatwić w Centrum Obsługi Mieszkańca w Centrum Riviera – po wcześniejszej rezerwacji wizyty.
Gdyński samorząd włącza się w proces zakupu i dystrybucji węgla na potrzeby mieszkańców. Zgodnie z zapisami ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych miasto będzie sprzedawać go za 2 tys. zł za tonę.
Z preferencyjnych warunków zakupu mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne uprawnione do dodatku węglowego. Co ważne, zgodnie z rozporządzeniem ministra aktywów państwowych, dla jednego gospodarstwa domowego będzie można kupić maksymalnie 3 tony węgla – 1,5 tony do 31 grudnia br. oraz 1,5 tony od 1 stycznia 2023 roku.
– Od kilku tygodni przygotowujemy się, aby to zadanie zrealizować bardzo efektywnie. Zapytaliśmy wcześniej mieszkańców, którzy są uprawnieni do dodatku węglowego i mają możliwość zakupu węgla o to, czy będą chcieli skorzystać z takiej oferty. Około 50%, czyli 1000 gospodarstw domowych było zainteresowanych zakupem – wyjaśnia Rafał Klajnert, sekretarz miasta Gdyni i dyrektor Urzędu Miasta.
Wnioski – gdzie znaleźć, jak wypełnić?
W poniedziałek, 7 listopada ruszyło przyjmowanie wniosków o zakup preferencyjny paliwa stałego. Formularze są dostępne w Centrum Obsługi Mieszkańca lub Biuletynie Informacji Publicznej. Wizytę w Centrum Obsługi Mieszkańca można rezerwować telefonicznie, dzwoniąc na infolinię: 58 626-26-26, a także na stronie rezerwacje.um.gdynia.pl.
– Staramy się, aby cała procedura przebiegała jak najszybciej, czyli tak naprawdę jedna wizyta w Centrum Obsługi Mieszkańca w Rivierze, wyjście stamtąd z przyznanym świadczeniem i już tylko oczekiwanie na to, by przywieziono węgiel – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
– Mamy przygotowane 4 stanowiska dla interesantów. Na dzisiaj mamy umówionych około 20 klientów, wizyty są sukcesywnie umawiane. Spodziewamy się, że dziennie możemy obsłużyć około 100 interesantów. Wnioski są weryfikowane bezpośrednio przy okienku i polecenie zapłaty otrzymuje się również od razu, od razu można tej opłaty dokonać – wyjaśnia Joanna Wasilewska, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gdyni.
Wzór wniosku można znaleźć również w załączniku pod artykułem.
W dokumencie należy podać m.in. swoje dane, adres, a także wybrać typ węgla, który chce się nabyć. Do wyboru są: groszek, orzech oraz miał, przy czym można wskazać tylko jeden rodzaj.
Wnioski można składać w Centrum Obsługi Mieszkańca – po wcześniejszej rezerwacji wizyty.
Jak opłacić zamówiony węgiel?
Złożony wniosek od razu zostanie poddany weryfikacji. Jeśli ta zakończy się pozytywnie, mieszkaniec otrzyma imienne polecenie zapłaty.
Natomiast jeśli wniosku nie będzie można zweryfikować na miejscu, mieszkaniec zostanie poinformowany o dalszej procedurze. Dopuszcza się również złożenie wniosku przez platformę ePUAP. W tym przypadku pracownicy Urzędu Miasta Gdyni skontaktują się z osobą składającą wniosek i przekażą informacje o jego weryfikacji.
Uwaga: zamówienie na węgiel dla danego mieszkańca zostanie skierowane do realizacji dopiero, kiedy uiści on opłatę.
W jaki sposób opłacić zamówiony węgiel? Za zakup węgla można zapłacić wyłącznie w kasie Urzędu Miasta – gotówką, kartą lub BLIK-iem. Do wyboru są dwie kasy: w budynku głównym urzędu przy al. Marsz. Piłsudskiego lub w Centrum Obsługi Mieszkańca w Centrum Riviera.
Transport węgla
Zgodnie z treścią rządowych aktów prawnych, transport węgla do mieszkańca będzie bezpłatny, zapewniony przez miasto, jeżeli zamówi on powyżej 500 kilogramów surowca. W przypadku, gdy zamówienie nie przekroczy tej ilości, cena opału pozostaje niezmienna (2 tys. zł/tona), ale skład węgla skontaktuje się, aby powiadomić o dodatkowym koszcie transportu lub o konieczności zorganizowania transportu we własnym zakresie.
Jeżeli mieszkaniec będzie zainteresowany zakupem węgla w ilości powyżej 500 kilogramów, będzie mógł też dobrowolnie zdecydować się na własny transport, bez utraty preferencyjnej ceny zakupu samego opału.
Importer węgla, który został przydzielony Gdyni to firma PGE Paliwa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS