A A+ A++

– Wizerunek Elżbiety II doskonale był też znany inwestorom kupującym brytyjskie monety lokacyjne. Złota Britannia jest już od pewnego czasu w stawce topowych monet, obok Krugerranda lub Australijskiego Kanguramówi Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.

Po raz pierwszy Royal Mint — działająca nieprzerwanie od ponad 1100 lat brytyjska Mennica Królewska — umieścił na awersie monety portret Elżbiety II w 1953 roku, niedługo po jej koronacji. Najpierw projekt rzeźbiarki Mary Gillick przedstawiający młodą, 25-letnią wówczas królową z wieńcem laurowym trafił na monety okolicznościowe, potem na wszystkie obiegowe.

W 1971 roku Royal Mint, po reformie pieniężnej, tzw. decymalizacji funta, zaczął bić monety z wizerunkiem nieco już starszej królowej i po raz pierwszy w koronie. Za projekt odpowiadał brytyjski rzeźbiarz, projektant monet i znaczków pocztowych Arnold Machin.

Stemple z portretem Mary Gillick z 1953 roku nie poszły jednak całkowicie w odstawkę. Elżbieta II w swoim najmłodszym wydaniu jest nadal bita na monetach okolicznościowych rozdawanych w ramach Royal Maundy, nabożeństwa odprawianego w Wielkiej Brytanii w Wielki Czwartek z udziałem brytyjskiego monarchy, podczas którego daje on osobom starszym symboliczną jałmużnę.

W 1985 roku Royal Mint wprowadził trzeci wizerunek królowej — tym razem był to projekt Raphaela Davida Makloufa. Przedstawiał królową z … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł26. Jesienny Konkurs Recytatorski
Następny artykułOgólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka – zgłoś się!