W życie wchodzi ustawa, która ma ograniczyć podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego, oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Nowe przepisy wprowadzają limity dla poszczególnych grup społecznych dotyczące zużycia prądu. Rachunki, które zmieszczą się w granicach limitu, mają nie wzrosnąć. Natomiast po przekroczeniu limitu, odbiorcy indywidualni będą rozliczani w ramach mechanizmu ceny maksymalnej: 693 zł/MWh. Samorządy i MŚP zapłacą 785 zł/MWh.
Ustawa przewiduje trzy limity:
1. Dla gospodarstw domowych przewidziany jest roczny limit zużycia energii 2 MWh na rok.
2. Dla osób z niepełnosprawnościami limit zużycia wynosi 2,6 MWh na rok.
3. Dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników roczny limit to do 3 MWh.
Wyższa cena będzie obowiązywała za zużytą energię powyżej tych limitów. Gospodarstwa domowe zużywające 2 MWh na rok (punkt nr 1), nie muszą składać żadnych oświadczeń. Dostawca prądu automatycznie powinien uwzględniać taryfę. Gospodarstwa domowe znajdujące w zwiększonym limicie powinny złożyć odpowiednie oświadczenia, a w niektórych przypadkach dołączyć dokumentację poświadczającą uprawnienia. Osoby z niepełnosprawnością, uprawnione do limitu 2,6 MWh, powinny złożyć oświadczenie dla zamrożenia cen prądu skierowane do dostawcy prądu. Rodziny wielodzietne, uprawnione do limitu 3 MWh, powinny złożyć oświadczenie dla zamrożenia cen prądu skierowane do dostawcy prądu i kopię Karty Dużej Rodziny (w oświadczeniu należy podać numer Karty). Rolnicy natomiast powinni złożyć oświadczenie dla zamrożenia cen prądu skierowane do dostawcy prądu oraz kopię decyzji o podatku rolnym za 2022 rok (w oświadczeniu należy również podać numer decyzji).
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że przedsiębiorstwa energetyczne przygotowały wzory oświadczeń i mają je udostępniać. Oświadczenia należy kierować do dostawcy prądu, do końca czerwca 2023 roku.
Cena maksymalna będzie stosowana przez sprzedawców w rozliczeniach z:
- gospodarstwami domowymi – od momentu przekroczenia limitów zużycia do 31 grudnia 2023 r.;
- podmiotami użyteczności publicznej i samorządami – od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.;
- małymi i średnimi przedsiębiorcami – od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.
Sejm nie zgodził się z poprawką Senatu i w/w ceny będą bez VAT-u i akcyzy. Do końca roku stawka VAT została obniżona do 5%, a akcyza jest zerowa. Czy tak pozostanie w przyszłym roku nie wiadomo. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju sygnalizował, że tarcza nie musi być kontynuowana. Premier Mateusz Morawiecki precyzował, że decyzja zostanie podjęta w grudniu. Jeśli tarcza antyinflacyjna nie będzie kontynuowana to sama stawka VAT wzrośnie do 23% czyli o 18%.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS