A A+ A++

Rafał Matyja, autor książki “Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością”, został laureatem Konkursu o Nagrodę im. Leszka Długosza organizowanego przez Targi Książki w Krakowie. – W okresie ostatnich 250 lat dokonał się długofalowy proces modernizacyjny, nazwany przez autora “grą z nowoczesnością”. Polegał on na rozwoju sieci miejskiej, czego konsekwencją są zmiany sposobu życia i obyczajów. Ten proces często jest niezauważalny albo traktowany jako coś, co dokonało się bez woli ludzkiej. Autor podważa zasadność takiego ujęcia – mówił prof. Andrzej Mączyński.

Gala wręczenia nagród odbyła się w czwartek, 27 października, w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Rafał Matyja poza statuetką wykonaną przez prof. Bronisława Chromego (nieżyjącego już autora m.in. pomnika psa Dżoka) otrzymał także nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: Targi Książki w Krakowie 2022. Jubileusz, który dowodzi, że ludzie wciąż kochają książki

Rafał Matyja jest politologiem i publicystą. Wykłada na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Jest między innymi autorem książek: „Państwo, czyli kłopot” (2009), „Rywalizacja polityczna w Polsce” (2013) czy „Wyjście awaryjne” (2018). W tej ostatniej postulował, by opowiedzieć polską historię na nowo – nie przez pryzmat podbojów i powstań, ale budowy miast, tworzenia instytucji, ewolucji stylu życia. Nie tylko z perspektywy Warszawy, ale też Śląska, Pomorza czy Małopolski. Matyja stwierdza, że dopiero takie ujęcie może pomóc nam zrozumieć to, kim jesteśmy. Tego właśnie wyzwania autor podejmuje się w najnowszej, nagrodzonej, książce.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpłatne badania densytometryczne już 2 listopada w miejscowości Brzozów! Zadbaj o kości razem z Fundacją NEUCA dla Zdrowia
Następny artykułBędą utrudnienia na skrzyżowaniach w Katowicach. Wdrażają ITS