Rząd USA oskarżył Seagate o łamanie sankcji i nielegalny eksport dysków do Huawei. Jeśli oskarżenia się potwierdzą, kara może poważnie zagrozić sytuacji finansowej producenta HDD.
Seagate poinformowało, że do firmy wpłynęła oficjalna skarga od Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS) Departamentu Handlu, w której producent został oskarżony o złamanie przepisów eksportowych wprowadzonych przez rząd USA. Konkretnie chodzi o dostarczanie dysków do Huawei. Wszystkie amerykańskie firmy muszą uzyskać specjalne pozwolenie od rządu USA, jeśli chcą sprzedawać sprzęt, bądź prowadzić innego rodzaju interesy z firmami, które znajdują się na czarnej liście Departamentu Handlu. Na liście tej znajduje się chińskie Huawei, które oskarżane jest o współpracę z chińskim rządem oraz inwigilację. Prowadzenie relacji biznesowych z takimi podmiotami grozi nałożeniem wysokich grzywien.
Seagate mogło wystąpić oficjalnie o licencję na handel z chińską firmą. W końcu rząd USA wydaje zgody w… 94% przypadków.
Seagate odpiera te zarzuty, twierdząc, że nie naruszono tutaj kontroli eksportu i nie ma mowy o nielegalnym dostarczaniu urządzeń pamięci masowej do chińskiego giganta. Firma twierdzi, że nie potrzebuje zgody rządu, żeby sprzedawać dyski do Huawei. „PCL twierdzi, że firma Seagate działała z naruszeniem EAR, dostarczając dyski twarde Seagate („HDD”) klientowi i jego podmiotom stowarzyszonym wymienionym na liście podmiotów BIS między sierpniem 2020 r. a wrześniem 2021 r.” — czytamy w oświadczeniu dla SEC (Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd). „Seagate odpowiedziało na PCL, przedstawiając stanowisko Seagate, że nie angażowano się w zakazane zachowania, jak twierdzi BIS, ponieważ między innymi dyski twarde Seagate nie podlegają EAR. Kwestie poruszone przez PCL pozostają w tym momencie nierozwiązane”
Jeśli urzędnicy uznają, że firma złamała jednak sankcje, nałożona kara może sięgać od 300 000 USD, lub dwukrotność wartość transkacji – zależnie od tego, która kwota będzie wyższa „Seagate nie jest obecnie w stanie oszacować zakresu ewentualnej straty i/lub kary, chociaż możliwe jest, że wynik może mieć istotny wpływ na naszą działalność, wyniki operacyjne, sytuację finansową i przepływy pieniężne” napisała firma. Warto jednak podkreślić, że Seagate najprawdopodobniej uzyskałoby zgodę na handel z Huawei. W końcu Departament Handlu pomimo sankcji zatwierdził aż 94 procent licencji na wysyłanie ograniczonej technologii do Chin…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS