A A+ A++

Dwa lata temu przeszedł Pan z Kliniki Ginekologii i Położnictwa WUM, zarządzanej wtedy przez prof. Mirosława Wielgosia do Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Długo, 15 lat pracował Pan u prof. Wielgosia.

Trzeba przyznać, że profesor Wielgoś był wizjonerem i bardzo dobrym organizatorem. Zapewniał nam możliwość rozwoju i szkolenia się za granicą, gdzie zespół uczył się procedur, które następnie wykonywaliśmy w klinice przy ulicy Starynkiewicza. Jednak w pewnym momencie Profesor miał inną wizję rozwoju swojej placówki. Wtedy postanowiłem odejść i kontynuować to w czym się wyszkoliłem w innym miejscu.

To była przyczyna odejścia?

Tak. W Instytucie Matki i Dziecka atmosfera pracy jest zupełnie inna. Widać inwestycje w nowy sprzęt, remonty oraz budowę nowych budynków, wsparcie dyrekcji w rozwoju pracowników. Rośnie liczba pacjentek, które przyjeżdżają do nas z całej Polski, a to wszystko przy maksymalnym skupieniu na merytoryce i wielowymiarowej pomocy pacjentkom i małym pacjentom Instytutu.

Perinatologia. Diagnostyka i leczenie patologii płodu

Czy wykonuje Pan wszystkie zabiegi jakie są dostępne w terapii płodu?

Wykonuje większość, ale warto podkreślić, że jednak tych najbardziej skomplikowanych zabiegów prenatalnych w całej Polsce wykonuje się stosunkowo niewiele. Operacje kręgosłupa czy przepukliny przeponowej u płodu wykonuje się kilka rocznie. Ważne jest, że takie dzieci po porodzie wymagają często natychmiastowej interwencji specjalistów w klinikach pediatrycznych, dlatego też nie ma sensu ich wykonywać w klinice, w której nie ma takich możliwości, bo często transport okazuje się pięta achillesową całego przedsięwzięcia. 

Jak można pomóc przy patologiach płodów?

Jestem specjalistą perinatologii, w klinice zajmuję się przede wszystkim leczeniem powikłań ciąż bliźniaczych – laserową fotokoagulacją anastomoz naczyniowych łożyska, ale także laserowym leczeniem sekwestracji płuc u płodu jak też innymi patologiami wymagającymi laserowej terapii wewnątrzmacicznej.

W naszej poradni wad i terapii płodu wykonujemy też transfuzje dopłodowe w konfliktach serologicznych, obrzękach płodu, te pacjentki musiałem zgromadzić w swojej poradni praktycznie od zera. Wykonujemy liczne zabiegi shuntowania u płodów – zwłaszcza w uropatiach i wysiękach opłucnowych. Oczywiście najwięcej wykonujemy zabiegów z obszaru diagnostyki inwazyjnej – amniopunkcje, kordocentezy i biopsje trofoblastu, te zabiegi liczymy już w setkach wykonanych procedur.  

Mamy bardzo dobrą współpracę z zakładem cytogenetyki, gdzie wykonujemy najbardziej specjalistyczne badania genetyczne, te podstawowe jak i bardzo ukierunkowane w danych patologiach u płodu. Od niedawna zaczęliśmy rozwijać pierwsze w Polsce projekt przesiewowego badania chorób metabolicznych u płodów. Do niedawna część z tych dzieci, które były monitorowane w ciąży ze względu na zaburzenie wzrastania czy nieprawidłowy rozwój układu nerwowego, diagnozę o wrodzonej chorobie metabolicznej poznawało dopiero po porodzie, co znacznie pogarszało leczenie. Okazuje się, że w wielu przypadkach, możemy spróbować część z tych chorych płodów zdiagnozować już w łonie matki. Chcemy te choroby wykrywać znacznie wcześniej niż obecnie, już w fazie prenatalnej, tak aby leczenie można było wdrażać natychmiast po porodzie. Pierwszy rok życia dziecka jest najważniejszy, zwłaszcza w zakresie rozwoju układu nerwowego. 

Polecane:

zobacz więcej

Prof. Artur Ludwin o tym, co trzeba zmienić w Klinice po Mirosławie Wielgosiu

zobacz więcej

prof. Mirosław Wielgoś: to był przykład nadużycia prawa, a decyzja była nieuzasadniona

zobacz więcej

Rektor WUM o powodach zmiany kierownika Kliniki Ginekologii i Położnictwa

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Jak szybko pomóc przy patologiach płodów? Komentuje dr Szymon Kozłowski z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziewięć porażek już było. Dziś dziesiąta klęska Barcelony z Bayernem w LM?
Następny artykułNajstarsze Muzeum Diecezjalne w Polsce ma 134 lata i mieści się w Tarnowie