Urząd statystyczny UE podał, że w ciągu roku kawa podrożała o 17 proc., a z powodu suszy ma drożeć nadal. W lokalnych sklepach jest na razie w dużym wyborze. A ceny? Zawsze mogłyby być niższe.
Pod postem trwa ożywiona dyskusja.
– Na półkach jej ceny powinny w tym roku wzrosnąć o 8 do 10 proc. To efekt także złych warunków klimatycznych z zeszłego roku: w Brazylii uderzył mróz, zniszczył wiele plantacji i produkcja się zachwiała. W efekcie ceny eksplodowały, mówimy nawet o 100-proc. wzroście cen surowca. Oczywiście nikt nie podniesie cen detalicznych w takiej skali, byłoby to zabójcze dla rynku – mówił latem w rozmowie z Rzeczpospolitą Giuseppe Lavazza, wiceprezydent grupy Lavazza, w rozmowie z “Rzeczpospolitą”.
Zwrócił też uwagę, że kawa drożeje nie tylko ze względu na inflację i zmianę stylu życia. Zagrożeniem dla jej upraw są również zmiany klimatu, wzrost kosztów energii i surowców, logistyczne wyzwania związane z wybuchem wojny.
Zdaniem naukowców do 2050 roku zmiany klimatu zmniejszą obszary upraw o prawie 50 proc. Najdotkliwiej odczują to plantacje na najniższych i najwyższych obszrach. Brazylia i Wietnam, w których produkuje się najwięcej kawy, stracą znaczącą część terenów nadających się na uprawy.
W ciągu najbliższych dekad może zniknąć 60 proc. dzikich gatunków kawy. Nie są co prawda wykorzystywane w przemyśle, ale znajdują zastosowanie w pracach nad wytwarzaniem nowych odmian arabiki. Na świecie trwają już prace nad odnowieniem upraw gatunków kaw, które wyparła arabika i robusta. Ten krok może być jednym ze sposobem na kawowy kryzys wywołany przez zmiany klimatu.
O ile więcej zapłacili Polacy
Kawa +18,5 proc.;
Cukier +109,2 proc.;
Mleko pełnotłuste +30 proc.;
Mleko o niskiej zawartości tłuszczu +24 proc.
Gdzie najbardziej podrożała kawa
Finlandia +43,6 proc.;
Litwa +39, 9 proc.;
Szwecja +36,7 proc.;
Estonia +36,4 proc.;
Węgry +34,3 proc.
Kto płacił najwięcej za cukier
Polska +109, 2 proc.;
Estonia +81,2 proc.;
Łotwa +58,3 proc.;
Bułgaria +44,9 proc.;
Cypr +43,2 proc.
(dane z sierpnia 2022 rok/roku)
W lokalnych sklepach półki są pełne kawy. Trudno sobie wyobrazić, że zniknie z nich jak cukier i pojawiał się znowu z ceną ponad 100 proc. wyższą.
Za kilo kawy ziarnistej do ekspresu trzeba dziś zapłacić od 40 do 100 zł. Przy tak dużej rozpiętości cen, pewnie tylko smakosze poszczególnych gatunków zauważają, że ceny się faktycznie zmieniają.
Lubicie Państwo kawę?
….
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS