Już jutro rusza cykl wydarzeń artystycznych Open Eyes Art Festival. To oczywiście niejedyna atrakcja, która czeka na krakowian w ten weekend. W sobotę odbędą się m.in. Święto Dyni i akcja „Książka za karmę”, a w niedzielę Targi Vintage i Retro Kogel Mogel.
Open Eyes Art Festival
Festiwal filmowy, targi sztuki, kilkanaście ekspozycji, spotkania, warsztaty, koncert i odsłonięcie muralu. Tegoroczny Open Eyes Art Festival zapowiada się niezwykle interesująco. Wydarzenie rusza już 22 października i potrwa do 23 listopada.
Inauguracji festiwalu, która odbędzie się w sobotę o godz. 18:00 w Pałacu Ogińskich i Potulickich w Krakowie, towarzyszyć będą wernisaże trzech czołowych wystaw: „Niespokojne dusze. Artystki i artyści z krakowskiej ASP”, „Dekada” oraz „Open Art” – ekspozycja prezentująca międzywydziałowe i międzyuczelniane projekty studenckie.
Program festiwalu dostępny jest na stronie www.oeaf.pl.
Biblioteczna akcja dla zwierzaków
W sobotę, 22 października, w kilku filiach Biblioteki Kraków będzie trwać akcja „Książka za karmę”. To doskonała okazja, by nabyć ciekawy tytuł i zrobić coś dobrego dla bezdomnych psów i kotów pod opieką Dog Rescue.
Aby wybrać książkę można przynieść: karmę suchą i mokrą dla psów i kotów, leki dla zwierząt, preparaty na kleszcze i pchły, smakołyki, żwirek do kuwet, legowiska, smycze, obroże, miski, zabawki, koce oraz pozostałe psie lub kocie akcesoria, każdą ilość pieluch – rozmiar 3 i 4.
Czas i miejsce trwania akcji:
- Godz. 9.00 – 18.00
Filia 21 ul. Królewska 59 Kraków - Godz. 9.00 – 14.00
Biblioteka Główna przy ul. Powroźniczej 2
Filia nr 7 Biblioteki przy al. Pokoju 33
Filia nr 21 Biblioteki przy ul. Królewskiej 59
Filia nr 49 Biblioteki os. Tysiąclecia 42 w
Filia nr 50 Biblioteki os. Kościuszkowskie 5
Filia nr 56 Biblioteki os. Zgody 7
Święto Dyni w Klubie Rybitwy
Klub Rybitwy (filia Centrum Kultury Podgórza) oraz Program Aktywności Lokalnej Rybitwy i Przewóz zapraszają na Święto Dyni. W programie gry i zabawy dla najmłodszych, animacje, warsztaty oraz inne rozmaite niespodzianki. Atrakcji nie zabraknie również dla dorosłych. Wydarzenie odbędzie się 22 października w godz. 14:00-17:00 na terenie CKP Klub Rybitwy. Jak podkreślają organizatorzy, bilet wstępu to dobry humor i ciepłe ubranie. Projekt finansowany jest ze środków Dzielnicy XIII Podgórze.
Pracownie do wglądu
Dawna willa Czesława Śmiechowskiego na krakowskim Salwatorze czy budynek przy ul. Emaus, gdzie w latach 70. powstał kompleks pracowni rzeźbiarskich. To obiekty przepełnione dziełami sztuki, które na co dzień nie są dostępne dla mieszkańców Krakowa i turystów.
Jednak w weekend, 22-23 października, będzie można je odwiedzić. A to za sprawą drugiej edycji „Pracowni do wglądu”. W ramach projektu krakowscy artyści i artystki zaproszą do siebie miłośników sztuki. Więcej szczegółów w poniższym artykule.
„Archeologia codzienności” w Nowej Hucie
Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii zaprasza na audiowizualny pokaz i wystawę pt. „Archeologia codzienności”. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę o godz. 18:00 w sklepie Cepelix w Nowej Hucie, a głównym tematem będzie historia Zygmunta Piątkiewicza, prokuratora, który w latach 50-tych i 60-tych oskarżał Władysława Mazurkiewicza i Karola Kota – seryjnych morderców.
– To nie będzie opowieść o znanych zbrodniach, ale o człowieku, którego biografię naznaczyła wojna – mówi Małgorzata Szydłowska, dyrektorka ds. Domu Utopii i kuratorka wystawy „Archeologia codzienności”, którą można zobaczyć w przestrzeni Cepelixu.
Święto muzyki gospel
Trwa 17. edycja festiwalu 7xGospel. Wśród artystów zaproszonych do udziału są wybitni brytyjscy wokaliści Colin Williams i Colin Vassell, młodzi polscy dyrygenci i wokaliści Adam Saczka i Miłosz Konarski, najlepsi krakowscy instrumentaliści oraz lokalne chóry gospel: Raba Gospel Choir i Gospel Mszana Dolna.
W weekend, 22 i 23 października, w Hali Cracovii odbędzie się główny punkt programu, czyli 24. Warsztaty Gospel. Zwieńczeniem wydarzenia będzie niedzielny Koncert Finałowy, który rozpocznie się o godz. 18:00 również w Hali Cracovii. Szczegółowy program festiwalu dostępny tutaj.
Licytacja w Teatrze Słowackiego i mapping
W sobotę o godz. 18:00, na Dużej Scenie Teatru Słowackiego odbędzie się wielka licytacja, w trakcie której będzie można nabyć rekwizyty, elementy scenografii, kostiumy i inne skarby teatralnych magazynów. To również okazja do wylicytowania spotkań z aktorami czy innych usług.
Wydarzenie uświetnią występy aktorów, którzy zaprezentują piosenki z różnych spektakli. Zwieńczeniem zaś będzie mapping na zabytkowym budynku teatru. Pokaz rozpocznie się o godz. 21:00.
Premiera w Teatrze Groteska
„Wścibscy” Doroty Gellner w reżyserii Lecha Walickiego to nowa propozycja Teatru Groteska. Spektakl opowiada o jednej z najpowszechniejszych ludzkich przywar. Do czego może doprowadzić nadmierna ciekawość? Przekona się o tym czteroosobowa rodzina, której życie zakłócone zostanie przez niespodziewanego gościa – Wścibską Nianię. W rolę głównej postaci wciela się debiutująca na deskach Teatru Groteska Jagoda Jasnowska.
Antepremiera oraz premiera spektaklu „Wścibscy” odbędzie się 21 i 22 października o godz. 18:00 w Teatrze Groteska.
Koncert Muzyki Filmowej
Po raz pierwszy w Tauron Arenie Kraków Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Macieja Sztora wykona koncert poświęcony twórczości wybitnego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara. Publiczność będzie mogła usłyszeć suity orkiestrowe m.in. z takich dzieł jak „Pan Tadeusz”, „Ziemia obiecana”, „Pianista”, „Sami swoi”, „Rejs” czy „Trędowata”.
Partie solowe zaśpiewają Anna Lasota i Jasin Rammal-Rykała, a narrację poprowadzi Magda Miśka-Jackowska. Koncert początkowo miał się odbyć 25 września 2021 roku, ale został przełożony na 22 października 2022 roku. Start o godz. 19:30.
Podróż do przeszłości w klubie Hevre
Przed nami jesienna edycja Targów Vintage i Retro Kogel Mogel. W niedzielę, 23 października, w klubokawiarni Hevre na krakowskim Kazimierzu pojawią się m.in. kolorowe sukienki, ciepłe swetry czy akcesoria, które czekają na drugie życie.
– Rzeczy potrafią mówić! Opowiadają ciekawe historie, których nie usłyszymy na co dzień. Jednak aby rozpoczęły swoje opowieści, potrzebują zainteresowanych słuchaczy. Pomóżmy przeszłości ożyć, mieć swoje nowe pięć minut. Dlatego przybywajcie całymi rodzinami na Targi Vintage i Retro Kogel Mogel – zachęcają organizatorzy.
Start w niedzielę o godz. 11:00.
Indyjskie Święto Świateł
Indyjsko-Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury (IPCC) zaprasza na pokazy taneczne z okazji obchodów DIWALI, czyli Indyjskiego Święta Świateł w Krakowie. Wydarzenia odbędzie się 23 października o godz. 17:30 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
W programie m.in. pokazy tańca indyjskiego oraz polskiego w wykonaniu grup tanecznych z całej Polski, malowanie henną czy degustacja indyjskiej kuchni. Bilety w cenie 20 zł do nabycia tylko przed wydarzeniem. Dzieci do lat 10 – wstęp wolny.
Otwarcie nowego kina IMAX w Krakowie
Już dziś, 21 października, Cinema City otwiera w Krakowie salę z formatem IMAX, zlokalizowaną w CH Zakopianka. Pierwszym tytułem pokazywanym w tym formacie będzie premierowy „Black Adam”, w którym debiutuje kolejny superbohater z uniwersum DC, tytułowy Black Adam (Dwayn Johnson).
Największa sala w Cinema City Zakopianka wyposażona została w panoramiczny ekran o rozmiarach 17,56m x 9,77m, projektor laserowy oraz głośniki zapewniające doskonały przestrzenny dźwięk, dzięki umieszczeniu ich w starannie wyznaczonych miejscach: za ekranem, po bokach sali oraz na suficie. Fotele na widowni ułożone zostały równolegle do ekranu jako tzw. stadion sitting. Sala IMAX w Krakowie pomieści 409 widzów.
Przegląd Kina Emirackiego
W dniach 21-23 października w Kinie Pod Baranami odbędzie się piąta edycja unikatowego projektu pozwalającego polskim widzom zapoznać się z bogatym dorobkiem kinematografii Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W programie znalazły się: rodzinny dramat „Before We Forget”, niepokojąca, czarno-biała baśń „Scales” oraz widowiskowy film wojenny „Al Kameen”. Harmonogram seansów w ramach 5. Przeglądu Kina Emirackiego dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.
Gminny Dzień Seniora
Gmina Zielonki zaprasza wszystkich seniorów na wspólne świętowanie. W programie m.in. występy przedszkolaków z Zielonek, chóru Bel Canto, Męskiej Scholi Cantorum “Vox” oraz zespołu Bibiczanie wraz z Jurajską Kapelą Folklorystyczną Gminy Zielonki. Wydarzenie zwieńczy integracyjna zabawa z tańcami. Nie zabraknie też poczęstunku.
Gminny Dzień Seniora obędzie się w niedzielę, 23 października, o godz. 16:00 w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS