A A+ A++

Ul. Włókiennicza to serce łódzkiej rewitalizacji, a stojący przy niej pod numerem 11 dom Hilarego Majewskiego to perełka, która tylko podkreśla rangę tego miejsca. Dawny architekt miejski pod koniec XIX w. zbudował swoją rezydencję tak, aby stanowiła jego najlepszą reklamę. Pokoje, w których przyjmował klientów, były udekorowane polichromiami, boazerią i tapetami robionymi na zamówienie.

Perełka rewitalizacji przy Włókienniczej 11

Remonty prowadzone w ramach programu rewitalizacji nie ominęły także domu przy ul. Włókienniczej 11. – Prace są już na finiszu i, patrząc dzisiaj na ich efekty, trudno uwierzyć, że jeszcze 2 lata temu dom Majewskiego był niemal ruiną, a przestronne pokoje na piętrach podzielone zostały na małe mieszkania bez wygód. Wykonawca pieczołowicie odnowił centymetr po centymetrze, odsłaniając przepiękne zdobienia, malowidła i stolarkę – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich. 

Zakres prac w domu Majewskiego objął wzmocnienie stropów, wymianę dachu, wykonanie izolacji fundamentów, usunięcie wtórnych ścian i tynków, restaurację i odtworzenie parkietów, boazerii oraz stolarki, prace konserwatorskie przy detalach architektonicznych, polichromiach i pozostałych zdobieniach czy wreszcie ułożenie nowych instalacji w budynku.

POLECAMY

fot. ŁÓDŹ.PL
Najpiękniejsze mozaiki XX w. w Łodzi. Naprawdę jest co podziwiać! [ZDJĘCIA]

Cinema Paradiso w hotelu PURO
Kameralne kina w Łodzi. Sprawdź, gdzie obejrzysz film w przytulnym wnętrzu [ZDJĘCIA]

Ukryte polichromie w willi Hilarego Majewskiego

Inwestycji nie ominęły niespodzianki. Konserwatorzy sztuki spodziewali się odkryć, ale to, co znaleźli pod warstwami farby czy wykładzin, przeszło ich oczekiwania. Jednymi z ciekawszych dzieł są polichromie, czyli malowidła na sufitach. Okazało się, że pod farbą były ukryte ich dwie oryginalne warstwy, a wszystko prawdopodobnie dlatego, że sam Majewski zmieniał wystrój swojej rezydencji, aby zaskakiwać klientów nowościami. 

– Efekt prac zachwyca, a w listopadzie będziemy mogli zaprosić łodzian do zwiedzania tego pięknego miejsca, które przywracamy miastu. Po remoncie powstaną tu lokale użyteczności publicznej po to, aby obiekt został otwarty i możliwe było jego oglądanie – zapowiada Kassyańska.


Projekt pn. “Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic” realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Łódź: Co robić w weekend w Łodzi? Światowe gwiazdy w Atlas Arenie, spektakle i nie tylko! [PRZEWODNIK]
Następny artykułUM Łódź: TOP 7 miejsc do biegania w Łodzi. Znasz je wszystkie? [ZDJĘCIA]