W piątek, 14 października 2022 r. w Olsztynie, odbyła się uroczystość wręczenia patentów podoficerskich dla żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Patenty podoficerskie odebrało 29 żołnierzy Obrony Terytorialnej – absolwentów kursu podoficerskiego „SONDA”.
Akty mianowania otwierają bramę podoficerskiej kariery dla żołnierzy – obywateli. Niebawem nowo promowani podoficerowie będą mogli sprawdzić się w roli dowódców sekcji w swoich pododdziałach. Promocja była zwieńczeniem trwającego kilka miesięcy kursu „SONDA”.
Życie żołnierza to ciągłe działanie i pasja. Brak zaangażowania w działanie i w pasję może doprowadzić do tego, że nigdy nie zaznamy życia. Chciałbym żeby Wasza służba wojskowa była dla Was pasją. Chciałbym, że przywództwo było przez Was zrozumiane. Chciałbym, żebyście swoim przykładem potrafili dojść do takiego momenty, by powiedzieć: jesteśmy przywódcami, jesteśmy przykładem dla swoich podwładnych – powiedział dowódca płk Jarosław Kowalski, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dziękuję Waszym rodzicom, którzy wychowali Was w duchu patriotyzmu. Mam nadzieję, że ten duch i ta pasja będzie Wam towarzyszyła w dalszej służbie – dodał dowódca.
Promocję na stopień kaprala, z najlepszym wynikiem, odebrał kpr. Mirosław Wołyniec z 44 Batalionu Lekkiej Piechoty w Ełku, na co dzień kierownik, mąż i ojciec pięciorga dzieci. O kursie powiedział:
Zdecydowałem się spróbować swoich sił na kursie podoficerskim SONDA po to, aby się rozwijać. Kurs był bardzo intensywny i momentami było ciężko, ale na końcu była już tylko satysfakcja, której niczym nie da się zastąpić. Instruktorzy i dowódcy dołożyli wszelkich starań, żeby wytłumaczyć nam zagadnienia i przygotować nas do egzaminu. Stworzyliśmy zgrany team.
Wśród promowanych było dziewięć kobiet. Na pytanie kim chciałam zostać w dzieciństwie mówiłam, że piłkarzem, a później żołnierzem. Z piłką mi nie wyszło, więc dążyłam do tego by ubrać mundur. Przysięgę złożyłam w 2018 roku. Od początku służę w Batalionie Lekkiej Piechoty w Olsztynie. Już wtedy za cel ubrałam sobie stopień sierżanta. Kurs SONDA otworzył mi do tego bramkę. Nie ukrywam lekko nie było, instruktorzy wymagali od nas nie tylko wiedzy, ale i też sprawności fizycznej – podkreśliła kpr. Iza Mieczkowska z 45 Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie.
„SONDA” – projekt dla liderów.
Kurs „SONDA” to projekt, w którym może wziąć udział wyselekcjonowana grupy kandydatów. Każdy musi spełniać określone wymogi. Jednym z nich jest zaliczenie minimum jednego roku służby wojskowej i bardzo dobra opinia przełożonych. Kandydaci muszą pozytywnie przejść rozmowy kwalifikacyjne oraz zdać egzamin z wychowania fizycznego. Podczas kursu żołnierze uczą się, jak dowodzić, budować swój autorytet w grupie i jak podejmować trafne decyzje w trudnych sytuacjach. Szkolenia odbywają się w trybie stacjonarnym oraz w ramach samokształcenia, czyli e-learningu.
Wśród promowanych żołnierzy na pierwszy stopień podoficerski najwięcej, bo aż 60% służy w 41 Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku. Blisko 15% żołnierzy promowanych to Terytorialsi z 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu. Tyle samo szkoli się w 45 Batalionie Lekkiej Piechoty w Olsztynie. Batalion lekkiej piechoty w Braniewie zostanie wzmocniony przez 2 nowych podoficerów. Ponad 3% nowo promowanych to żołnierze z kompanii saperów i 44 Batalionu Lekkiej Piechoty w Ełku.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS