A A+ A++

Liczba wyświetleń: 104

Zarząd podjął decyzję o wznowieniu produkcji nawozów, podobno z powodu zmiany warunków rynkowych.

Zarząd spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. („Spółka”) poinformował prawie dwa miesiące temu, iż w związku z nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego podjął decyzję o czasowym zatrzymaniu pracy kolejnych instalacji i ograniczeniu produkcji.

Teraz, podobno z powodu zmiany warunków rynkowych, zarząd podjął decyzję o wznowieniu produkcji nawozów. „Dziennik Wschodni” pisze: „Najpewniej chodzi o spadek ceny gazu, która w sierpniu zaczęła szybko piąć się w górę, osiągając historyczny rekord ponad 330 euro za jedną megawatogodzinę. Dla porównania jeszcze w czerwcu było to około 80 euro. Dla puławskich Azotów zużywających miliard metrów sześciennych gazu rocznie, a więc jedną dwudziestą całego krajowego zapotrzebowania na ten surowiec, był to poważny problem”.

Zarząd spółki wskazał, że ówczesna sytuacja na rynku gazu ziemnego, determinująca rentowność prowadzonej produkcji, była niezwykła, całkowicie niezależna od spółki, i nie było można jej przewidzieć. Tymczasem PGNiG ponoć twierdziło, że proponowano kontrakty długoterminowe, gdy cena była niższa, lecz wówczas Grupa Azoty nie chciała dokonywać zakupów.

Grupa Azoty odnotowała w 2021 roku 85 mln zysku za I kwartał. W tym roku za I kwartał było to 882 miliony. Obrót wzrósł o ok. 100%. Przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 6,8 mld zł. W analogicznym okresie 2021 roku było to ponad 3 mld 361 mln zł. Przedsiębiorstwo zaangażowało się w pomoc dla ukraińskich uchodźców. Spółki należące do Grupy Azoty przekazały milion złotych na ten cel, zapewniły miejsca noclegowe, uruchomiły zbiórki krwi, zbiórki potrzebnych darów oraz transport.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „Dziennik Wschodni”, „Info Strefa”, Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzujnik bredni dla nauczycieli – na Dzień Edukacji przestroga i dla pedagogów, i dla wszystkich
Następny artykułŚwiętowali i nagradzali