A A+ A++
Lira na deskach, inflacja w kosmosie. Erdogan kopie leżącego
Lira na deskach, inflacja w kosmosie. Erdogan kopie leżącego
fot. Umit Bektas / / Reuters

W rok lira turecka straciła wobec dolara przeszło 50 proc., a oficjalna inflacja nad Bosforem przekracza 80 proc. Tymczasem prezydent Erdogan trwa w swoim ekonomicznym szaleństwie i obiecuje kolejne obniżki stóp procentowych.

W sobotę Recep Tayyip Erdoğan obiecał, że póki pozostanie na stanowisku “stopa procentowa będzie spadać z każdym mijającym dniem i każdym mijającym miesiącem” i zachęcał firmy do zaciągania kredytów.

Nie jest to ani dowód chwilowej słabości, ani płonna obietnica przedwyborcza. “Sułtan” od lat stoi na stanowisku, że to wysokie stopy procentowe powodują szybki wzrost cen, więc żeby zdusić inflację, należy je obniżać. W przeszłości nazywał stopy procentowe “swoim największym wrogiem” i “matką wszelkiego zła” oraz podkreślał, że ich wysoki poziom czyni bogatych bogatszymi, a biedniejszych biedniejszymi.

Absurdalne przekonania wciela w życie, wymuszając na banku centralnym kolejne cięcia kosztu pieniądza. Efekty widać w sklepach nad Bosforem i na rynku walutowym.

Jeszcze w połowie września ubiegłego roku referencyjna stopa procentowa Banku Centralnego Republiki Tureckiej wynosiła 19 proc. Za dolara płacono niespełna 8,5 liry, a inflacja od kilku miesięcy utrzymywała się na stabilnym, choć (w porównaniu do innych państw, a nie przeszłości w Turcji) bardzo wysokim poziomie niespełna 20 proc. Od tamtej pory Turcy ścieli stopę referencyjną do 14 proc., kurs USD/TRY wzrósł do 18,5, a oficjalna inflacja przyspieszyła do przeszło 80 proc. Nieoficjalnie ceny rosną w kosmicznym tempie ponad 180 proc. rocznie!

Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Oczywiście deprecjacja waluty i gwałtowny wzrost cen nie są wyłącznie efektem nieortodoksyjnej polityki pieniężnej. Do tego dochodzą m.in. uzależnienie od importu drożejących surowców (energetycznych i rolnych), polityka pieniężna Fedu umacniająca dolara czy atak Rosji na Ukrainę potęgujący niepewność i wzrost awersji do ryzyka na rynkach.

Kolejne posiedzenie banku centralnego Turcji jest zaplanowane na 20 października. W przyszłym roku nad Bosforem odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie. Z badań opinii publicznej wynika, że Erdogan po dwóch dekadach rządzenia Turcją może utracić władzę. Sondaże wskazują, że w II turze wyborów prezydenckich przewagę nad liderem AKP mają potencjalni kandydaci opozycji.

MKa

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyjątkowy wieczór z poezją, muzyką i wystawą
Następny artykułPunkty na osłodę