A A+ A++

Kryzys energetyczny spowodował, że nadchodząca zima i obawy o ciepłe kaloryfery niepokoją nas wszystkich.

Jak sytuacja wygląda w Lęborku? Ile mamy opału, aby zapewnić odbiorcom wystarczająca ilość energii cieplnej, czy grożą nam zimne kaloryfery i niedogrzane domy. Jak lęborski MPEC przygotowany jest do sezonu zimowego zapytaliśmy dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Lęborku, Mariusza Hejnara, który przybliżył nam sytuację w naszym mieście.

Lębork od kilku lat posiada elektrociepłownię na biomasę czyli tzw. zrębkę. W obecnej sytuacji jest to podwójna korzyść – nie tylko dbanie o czystsze powietrze, ale i lepsza dostępność oraz niższa cena zrębki.

W okresie letnim w lęborskiej elektrociepłowni do ogrzewania wody używa się wyłącznie zrębków! Średnioroczny udział zrębków w lęborskiej ciepłowni to 40% używanego paliwa, jednak ze względu na niższą wartość energetyczną zimą udział biomasy wynosi ok. 20% , reszta to węgiel. W styczniu MPEC planuje uruchomienie kolejnego kotła na zrębkę, co w obecnej sytuacji będzie podwójnie korzystne.

Sytuacja w Lęborku jest pochodną sytuacji w całej Polsce. Problemem pozostają ceny węgla, które są wysokie. Sytuacja spowodowała, że ceny zrębki również wzrosły.

Jednak obecnie węgiel w portach jest, z zakupieniem biomasy też nie ma problemów. Zarówno zrębkę, jak i węgiel lęborski MPEC posiada i podejmuje wszelkie działania, aby pojawiły się kolejne dostawy.

Obecnie  nie grozi nam też obniżenie parametrów dostarczanego ciepła czy ograniczenia  w dostarczaniu ciepła dla odbiorców.

Jak potwierdza Sekretarz Miasta Marian Kurzydło, miasto nie planuje wyłączania ogrzewania w obiektach oświatowych czy kulturalnych.

Warto jednak, aby każdy odbiorca ciepła – indywidualny czy instytucjonalny  zastanowił się, przeanalizował czy może wprowadzić jakieś racjonalne zmiany w obrębie swojego obiektu, wyłączyć nieużywane pomieszczenia czy budynki itp. Pomoże to nam wszystkim choć trochę zmniejszyć zużycie energii oraz koszty.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNagroda Bursztynowego Mieczyka – nabór konkursowy
Następny artykuł7-latek nagle zniknął…