Zanim trafili na listę, musieli zdać egzamin z języka polskiego – mówi prorektor do spraw kształcenia Damian Kędziora.
Jeżeli chodzi o pomoc dla nich, to należy zaznaczyć, że ich przyjęcie na studia, z uwagi na wojnę, odbywało się troszeczkę inaczej niż w latach ubiegłych. Te osoby mogły liczyć, że w czasie rekrutacji, mogły jedynie zadeklarować, nie musiały przedstawiać wymaganych dokumentów, mogły to zrobić później. Jako uczelnia przewidujemy, że z tymi osobami spotykać się będziemy co dwa tygodnie. Mamy pracownika pochodzenia ukraińskiego. Liczymy, że będzie miał z nimi bardzo dobry kontakt
– dodaje prorektor. Studenci z Ukrainy mogą liczyć na taką samą pomoc uczelni, jaką dostają ich polscy koledzy.
Uczniowie z Ukrainy wciąż pod opieką psychologa. Wielu z nich nadal potrzebuje pomocy, bo mają złe wspomnienia. Od miesiąca w kaliskich szkołach pracują z nimi specjaliści.
Dzieci się już częściowo zaaklimatyzowały, ale wiele zależy od atmosfery w klasie. W IV LO w Kaliszu jest kilkunastu uczniów.
Większość w klasie lingwistycznej – mówi dyrektorka liceum w Kaliszu Joanna Dolna.
Powiem, że jest trudno, jest wiele dzieci, które jeszcze nie umieją mówić po polsku i jest dla nich trudnością odnalezienie się w polskiej szkole. Nie mniej jednak nauczyciele starają się i na przykład arkusz sprawdzianu jest w dwóch językach tak, by uczniowie z Ukrainy jednocześnie uczyli się języka polskiego, ale też mieli ten komfort zrozumienia treści tego sprawdzianu, by wyrównać szanse zdobycia dobrej oceny
– dodaje dyrektor liceum.
Co ciekawe jedna uczennica jest w klasie humanistycznej z rozszerzonym językiem polskim i jak podkreśla dyrektorka szkoły, dziewczyna bardzo dobrze sobie radzi. W tym roku szkolnym naukę w kaliskich szkołach rozpoczęło ponad 800 uczniów z Ukrainy.
I na koniec informacja dla tych uchodźców, którzy chcą się nauczyć języka polskiego. Bezpłatne kursy organizuje powiat poznański. Właśnie rusza druga edycja kursów języka polskiego dla uchodźców.
Rozpoczęcie zajęć jest planowane na pierwszą połowę października. By wziąć w nich udział, trzeba się zgłosić. Na stronie powiatu poznańskiego są szczegółowe informacje. Kursy odbędą się w Rokietnicy, Luboniu, Komornikach i Dopiewie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS