Handel hurtowy w sierpniu 2022, zgodnie z danymi GUS, zanotował wyraźne wzrosty – zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Rośnie również dynamika nowych zamówień w przemyśle oraz zamówień eksportowych. Daje to nadzieję, że wbrew niektórym pesymistycznym prognozom polskie firmy nie będą aż tak bardzo spowalniać aktywności w najbliższych miesiącach.
Handel hurtowy w sierpniu 2022
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego w sierpniu 2022 roku. Sprzedaż hurtowa wzrosła o 4,7% w stosunku do lipca br. i jednocześnie była o 39,3% wyższa niż w analogicznym okresie 2021 roku (w lipcu zanotowano wzrost o 31,4% r/r).
Dobre wyniki handlu hurtowego w ujęciu miesięcznym były efektem wzrostu sprzedaży we wszystkich grupach. Największy wzrost zanotowano w przypadku agd, rtv, artykułów użytku domowego – o 19,7%. Sprzedaż hurtowa wyrobów tytoniowych wzrosła o 11,0%; półproduktów i odpadów pochodzenia nierolniczego oraz złomu o 8,6%; narzędzi technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyn, urządzeń i dodatkowego wyposażenia o 7,6%; napojów alkoholowych i bezalkoholowych o 6,7%; żywności o 4,7%; kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych o 2,7%; sprzedaż realizowana na zlecenie wzrosła o 2,6% a sprzedaż w grupie „niewyspecjalizowane” o 2,3%.
Wzrost we wszystkich grupach można zaobserwować również w ujęciu rocznym – najmocniejszy w przypadku sprzedaży półproduktów i odpadów pochodzenia nierolniczego oraz złomu, która była o 57,6% wyższa niż w sierpniu ub. roku. Może to świadczyć o przygotowaniach przedsiębiorstw do jesiennej sprzedaży oraz realizacji zwiększonego poziomu zamówień – co może być pozytywnym sygnałem, będącym przeciwwagą dla pojawiających się pesymistycznych prognoz dotyczących m.in. kondycji przemysłu w najbliższych miesiącach. Wyniki sprzedaży hurtowej (w ujęciu rocznym) w pozostałych grupach wyglądały następująco: żywność – wzrost o 49,0%; niewyspecjalizowane – wzrost o 30,2%; narzędzia technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie – wzrost o 29,2%; kosmetyki i wyroby farmaceutyczne – wzrost o 23,3%; wyroby tytoniowe – wzrost o 19,7%; agd, rtv, artykuły użytku domowego – wzrost o 14,4%; napoje alkoholowe i bezalkoholowe – wzrost o 11,5%; sprzedaż realizowana na zlecenie – wzrost o 4,9%.
Nowe zamówienia w przemyśle
Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły w sierpniu (w ujęciu rocznym) o 31,5% (w lipcu były o 29,8% wyższe r/r). Poziom zamówień eksportowych był o 36,3% wyższy niż przed rokiem (w lipcu zamówienia eksportowe wzrosły o 28,9% r/r). Wysoka dynamika zamówień eksportowych może świadczyć o tym, że – pomimo coraz trudniejszej sytuacji u najważniejszych partnerów handlowych– polskie przedsiębiorstwa są w stanie nie tylko utrzymywać, ale może też umacniać swoją pozycję w międzynarodowych łańcuchach dostaw.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS