A A+ A++

Życzymy sukcesów i zdrowia. – przekazał radny Rady Miejskiej
w Brzegu Krzysztof Grabowiecki, który razem z radnymi Tomaszem Wikiełem, Renatą Listowską i Bożeną Szczęsną dziękowali dyrektorowi Dariuszowi Byczkowskiemu za współpracę z Gminą.

W niedzielę (18.09) w Muzeum Piastów Śląskich odbył się kolejny koncert z cyklu Wieczory Lisztowskie. Oprócz tego odbył się także wernisaż osobliwej wystawy niezwykłego obrazu. W trakcie wydarzenia, grupa radnych Rady Miejskiej w Brzegu podziękowała dyrektorowi Muzeum – dr. Dariuszowi Byczkowskiemu za jego dokonania, pracę na rzecz Zamku i współpracę z Gminą Brzeg.

– Podczas niedzielnego (18.09) koncertu i wernisażu spotkał nas, Muzeum Piastów Śląskich, bardzo miły i satysfakcjonujący gest ze strony radnych Gminy Brzeg, którzy podziękowali dyrektorowi Muzeum dr. Dariuszowi Byczkowskiemu i całej naszej instytucji za wspaniałą współpracę między Muzeum a Gminą w ostatnich latach, przynoszącą wiele pozytywnych rezultatów, z których cieszyć mogą się i korzystać mieszkańcy naszego pięknego miasta i powiatu. Dziękujemy radnym Gminy Brzeg, zwłaszcza panu Krzysztofowi Grabowieckiemu, który nie szczędził pochwał pod naszym adresem, za to, że tak wysoko nasze starania na polu kultury i dbałości o dziedzictwo historyczne ocenili. Wśród wielu owoców tej współpracy są na przykład Wieczory Lisztowskie, od lat współfinasowane właśnie przez Gminę Brzeg. – informuje Muzeum Piastów Śląskich.

Radni, dziękując za współpracę Gminy z Muzeum, podkreślili wiele zasług dyrektora Byczkowskiego. Zaznaczyli także, że dzięki dobrej współpracy między Gminą a Zamkiem udało się zrealizować wiele ważnych zadań – w tym m.in. adaptację sali rajców, szesnastowiecznego skarbca oraz gotyckiej sali w wieży ratusza do celów muzealnych. Wspomnieli także o realizacji innych zadań na rzecz ochrony zabytków i ich renowacji. Podkreślili, że dzięki staraniom dyrektora, Muzeum rozpoczęło współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, a także zyskało status Pomnika Historii.

– Nie sposób nie wspomnieć o największym obecnie realizowanym przedsięwzięciu – Muzeum Kresów Wschodnich – które znajdzie swoje miejsce w Gimnazjum Piastowskim, którego budynek decyzją Rady Miejskiej został przekazany muzeum. Jest to bardzo ważne przedsięwzięcie dla mieszkańców naszego miasta i powiatu, pochodzących przecież z kresów. (…) Panie Dyrektorze przy końcu kadencji i jednocześnie na progu kolejnej życzymy panu wytrwałości i sukcesów. Dyrektorze sprawy zamku noś w głowie i w sercu. W głowie niech rodzą się pomysły i projekty, a sercu miłość do zamku. Im ta miłość będzie większa, tym projekty i pomysły będą jeszcze piękniejsze. Życzymy sukcesów i zdrowia. – przekazał radny Rady Miejskiej w Brzegu Krzysztof Grabowiecki, który razem z radnymi Tomaszem Wikiełem, Renatą Listowską i Bożeną Szczęsną dziękowali dyrektorowi Dariuszowi Byczkowskiemu za współpracę z Gminą.

Wracając jednak do wernisażu i koncertu. W programie Wieczory Lisztowskiego znalazło się Rondo koncertowe „Zaproszenie do tańca” C.M. Webera, II Sonata J. Brahmsa, Polonez-Fantazja F. Chopina i Fantazja-Sonata „Po lekturze Dantego” F. Liszta. Wszystkie utwory brawurowo wykonał Romana Salyutova. Również ciekawy był słowny komentarz do nich Juliusza Adamowskiego.
W przerwie koncertu odbył się bardzo ciekawy wernisaż.

Ciasny gabinet księcia Jerzego II dawno nie przeżył oblężenia tylu „interesantów”. Lecz tym razem nie do Jerzego przyszli, tylko do obrazu, który niegdyś, w epoce zwanej z włoska cinquecentem, został namalowany przez Rafaela Santi, obrazu, który na początku XIX wieku zakupiła i sprowadziła do Polski księżna Czartoryska (…) – informuje Muzeum Piastów Śląskich.
Mowa o obrazie, który wręcz obrósł legendą i który jest jednym z trzech najcenniejszych w kolekcji Czartoryskich, obok „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijn – zaginął w czasie II wojny światowej. To obraz, „Portret Młodzieńca” Rafaela Santi, a właściwie jest naukowa rekonstrukcja konserwatorska autorstwa doktora Łukasza Nawrockiego, z którym w trakcie wernisażu można było się spotkać.

Rekonstrukcja ma charakter zarówno artystyczny, jak i naukowy, poznawczy. Łukasz Nawrocki, odtwarzając stare techniki malarskie i posługując się nimi, reaktywuje zaginione dzieła, a także tworzy dzieła zainspirowane malarstwem starych mistrzów. (…) – dodaje brzeskie Muzeum.
Obraz eksponowany w tej chwili w gabinecie księcia Jerzego II nie jest kopią – co podkreśla dr Łukasz Nawrocki – tylko rekonstrukcją właśnie. Rekonstrukcja bowiem odtwarza obraz stosując techniki, jakie były użyte przy tworzeniu oryginału. W trakcie wernisażu dr Łukasz Nawrocki uchylił nieco rąbka tajemnicy swego „alchemicznego” warsztatu rekonstruktora i konserwatora dzieł sztuki malarskiej dawnych renesansowych mistrzów, pozwalającego dokonywać takich cudów.

Kuratorką wystawy jest kustosz, zastępca dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Anna Techmańska. „Portret Młodzieńca” będzie można podziwiać w brzeskim muzeum do końca września 2022 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWołomin: Festiwal HipHop WWL Jam | Powrót do przyszłości
Następny artykułWołomin – podwieczorek muzyczny dla dzieci