Sterowniki kart GeForce i Radeon a wydajność CPU – test, cz. 2
Dzisiejszy test to powrót do tematu wydajności procesorów AMD oraz Intel we współpracy z kartami graficznymi GeForce i Radeon. W drugiej części niedawno zapoczątkowanego cyklu sprawdzimy, jak GPU od czerwonych oraz zielonych radzą sobie w połączeniu z następującymi CPU: Intel Core i5-12400, reprezentującym linię Alder Lake, Core i5-6600K, który wchodzi w skład serii Skylake, i AMD FX-8350, tj. modelem z rodziny Vishera bazującym na drugiej generacji architektury modułowej o nazwie kodowej Piledriver. Jak widać, w gronie procesorów biorących udział w teście mamy również weteranów, którzy zadebiutowali w 2015/2012 roku, odpowiednio dla niebieskiej i czerwonej drużyny. Czy ich obecność wniesie coś nowego do ustaleń z pierwszego tekstu, dowiemy się niebawem. Przypominając zaś istotę sprawy, rola karty graficznej, jeżeli chodzi o osiągi CPU, nie jest związana bezpośrednio ze sprzętem, lecz ze sterownikiem go obsługującym. Ten ostatni może przetwarzać wywołania API (ang. API calls) wolniej lub szybciej, co określamy jako tzw. narzut, a w przypadku DirectX 11 pojawiają się też różnice w temacie wsparcia wielowątkowego renderingu (zapraszam do tego materiału). Dodatkowo dochodzi kwestia optymalizacji sterowników pod konkretne architektury procesorów, ergo jak najbardziej warto zweryfikować to zagadnienie dla zróżnicowanego grona CPU.
Tym razem sprawdzimy wydajność procesorów Alder Lake, Skylake oraz AMD FX w połączeniu z kartami od AMD i NVIDII. Zobaczmy, kto ma lepsze oprogramowanie.
Phenom II vs Bulldozer vs Zen – test zegar w zegar i porównanie CMT/SMT
Kilka słów na temat warunków testu
Jeżeli chodzi o dobór gier, jest taki sam jak ostatnio, tj. tożsamy z procedurą testową CPU w grach, w skład której wchodzi 11 tytułów, z czego cztery bazują na API DirectX 11, sześć wykorzystuje DirectX 12, a rodzynek CS: GO oparty jest o DirectX 9. Z kolei karty graficzne to ASUS TUF GAMING Radeon RX 6800 XT oraz KFA2 GeForce RTX 3080 SG, a więc mocne akceleratory na szybkich GPU, które zapewniają brak zjawiska tzw. wąskiego gardła (ang. bottleneck), mogącego ograniczać osiągi procesorów, czego byśmy nie chcieli. Poświęcając jeszcze kilka słów CPU biorącym udział w teście, Core i5-12400 to przedstawiciel najnowszej (jeszcze) generacji firmy Intel, w wydaniu bez energooszczędnych rdzeni Gracemont, jako że na pokładzie mamy wyłącznie sześć szybkich Golden Cove ze wsparciem SMT, co pozwala wykonywać 12 wątków jednocześnie. Idąc dalej, Core i5-6600K to model 4-rdzeniowy i 4-wątkowy na architekturze Skylake, która wg niebieskich była tak dobra, że należało ją odgrzać jeszcze cztery razy, zanim nastąpiła zmiana na Cypress Cove (rodzina Rocket Lake). Za to AMD FX-8350 jest następcą chłodno przyjętego FX-8150, który przyniósł poprawki w zakresie IPC oraz uzyskiwanych zegarów. Dysponuje on czterema rdzeniami (dla niepoznaki określanymi jako moduły) i ośmioma wątkami, za sprawą rozwiązania o nazwie CMT, de facto będącego uproszczoną wersją SMT. Przy czym, co ciekawe, czerwoni konsekwentnie twierdzili, że moduł to dwa rdzenie i sprawa ostatecznie znalazła swój finał w sądzie…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS