Profesor Aleksander B. Skotnicki wydał unikatową książkę o znaczkach pocztowych z czasów Generalnej Guberni. To lektura nie tylko dla filatelistów.
Profesor Aleksander B. Skotnicki wyjaśnia w książce, skąd jego filatelistyczna pasja dotycząca tego okresu: – Zawarte w tej monografii znaczki, okolicznościowe stemple i karty pocztowe z czasów niemieckiej okupacji Państwa Polskiego i naszego rodzinnego Krakowa, zbierałem od wczesnej młodości. Dzielę się nimi ze współczesnym Czytelnikiem, aby ten tragiczny okres nie został zapomniany.
O znaczkach wydanych przez GG niewiele dotychczas pisano
A prof. Andrzej Chwalba z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego tak zachęca do sięgnięcia po tę książkę: – O Krakowie okupowanym przez Niemcy w latach 1939-1945 nigdy nie jest za wiele, choć może się wydawać, że o tym okresie już wszystko napisano. Cenna praca profesora Aleksandra Skotnickiego, że są jeszcze luki, które jak najprędzej powinny być uzupełnione. O znaczkach wydanych przez GG niewiele dotychczas pisano, a jest nad czym się pochylić. Uczynił to Profesor, prezentując postaci i obiekty w GG i w polskiej historii, które interesowały władze okupacyjne. Znaczki nie tylko są znakiem niemieckiej polityki propagandowej opartej na kłamstwie, która próbowała przekonać, że podbity kraj był w istocie dziełem Niemców, ale informują nas także o tym, jak wyglądało wówczas miasto Kraka w obudowie hitlerowskiej ikonografii. Praca przywołuje też nieznane znaczki Izraela odnoszące się do Zagłady i znaczki polskiego rządu w Londynie. Wspaniała to lektura. Zachęcam do niej kolejnych czytelników.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS