A A+ A++

Publikacja z dnia: 01-09-2022 15:09

Kiedy w całym kraju w południe zawyły syreny uroczystości rocznicowe w Nowym Mieście były już na półmetku.

Na wzgórzu pod Nawrą, w miejscu upamiętnienia pomordowanych mieszkańców powiatu nowomiejskiego odbyła się patriotyczna demonstracja.

Jak co roku w to miejsce przybyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Obecni byli gospodarze terenu wójt gminy Tomasz Waruszewski wraz z burmistrzem miasta Józefem Blankiem. Właśnie im przypadł zaszczyt wygłoszenia pierwszych oficjalnych przemówień. Zarówno w ich mowach jak i wystąpieniu posła Zbigniewa Ziejewskiego obok przywoływanych treści historycznych nie zabrakło odniesień do wojny tuż za naszą wschodnią granicą. Hasło “Nigdy więcej wojny” wybrzmiewało tu przy każdej wrześniowej rocznicy począwszy od 1962 roku kiedy wysiłkiem społeczeństwa powiatu wzniesiono monument.

Od zeszłorocznej jesieni pomnik pod Nawrą zyskał swój dawny blask. Obiekt poddano konserwacji dzięki wspólnemu zaangażowaniu władz gminy miejskiej i wiejskiej. Jak zapowiedział wójt Tomasz Waruszewski kolejnym krokiem będzie wymiana tablic upamiętniających z nazwiska tych mieszkańców naszego powiatu, którzy oddali życie podczas hitlerowskiej okupacji. To w większości ich imiona były przywoływane podczas apelu pamięci. Zamysłem władz gminy Nowe Miasto jest stworzenie miejsca przyjaznego ludziom także na co dzień, by obok funkcji memoriałowej mieszkańcy przychodzili tu zwyczajnie odpocząć no i przy okazji edukować swoje pociechy.

Nieodłącznym elementem uroczystości jest składanie wiązanek kwiatów. Rozpoczęła delegacja kombatantów i kolejno przedstawiciele władz, organizacji społecznych i politycznych, służb mundurowych, instytucji samorządowych, placówek oświatowych oraz młodzieży. Pełen przekrój tak jak w reprezentacji licznie przybyłych pocztów sztandarowych.

Marszałkowski konkurs

Ciekawostką tegorocznych obchodów wrześniowej rocznicy było wręczanie wyróżnień dla laureatów konkursu “Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej oraz pielęgnowania polskości” tj. jednego z zadań publicznych Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

– Złożyliśmy wniosek do pana marszałka o udział w konkursie. Po uzyskaniu akceptacji i dofinansowania, bo to było bardzo ważne, wystąpiłam do pana burmistrza i pana wójta żeby dzisiejsza uroczystość miała szerszy zasięg. W związku z tym, że miejsce tutaj właśnie przy pomniku jest ściśle powiązane samorządowo zwróciłam się do włodarzy, by wyrazili zgodę aby w tym konkursie mogła uczestniczyć młodzież miejska i wiejska. Odbyło się spotkanie z dyrektorami szkół, przedstawiłam wizję a ponieważ podobało im się to więc przystąpiliśmy do działania – mówi Barbara Grzywacz ze Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Wsi Jamielnik.

Były do wykonania trzy zadania, pierwsze jeszcze w czerwcu taka lekcja historii w terenie. To było połączone z grą terenową i rajdem rowerowym. Odwiedzano miejsca pamięci, były listy które trzeba było przeczytać, przygotować się do odpowiedzi przy ognisku, które miejsce miało na przystani w Mszanowie. Drugie działanie to konkurs literacki polegający na napisaniu twórczego opowiadania w oparciu o treść inskrypcji z pomnika w Nawrze ” Kiedy wrócisz do domu pamiętaj, że za twoje dziś oddaliśmy nasze jutro”. Trzeci konkurs jest konkursem historycznym, który odbędzie się niebawem, prawdopodobnie na początku października tak by zwycięzcom wręczyć nagrody przy okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości obchodzonego pod Trzema Dębami.

Laureatom nagrody wręczał poseł na Sejm RP Zbigniew Ziejewski wraz z panią Joanną Glezman z Biura Dialogu Społecznego i Pożytku Publicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w towarzystwie wójta gminy Tomasza Waruszewskiego i burmistrza miasta Józefa Blanka.

(Grzegorz Podkomorzy fot.gp)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo z HiT-em w szkołach? Miejscy radni Lewicy z apelem o nieużywanie podręcznika Roszkowskiego
Następny artykułZaproszenie na XXIII Powiatowe Święto Owocobrania