A A+ A++

Uroczystość na leśnej polanie odbyła się w miejscu, gdzie 78. lat temu żołnierze Armii Krajowej stoczyli heroiczną bitwę z nacierającymi oddziałami Wehrmachtu.

Polskimi oddziałami dowodził mjr Adam Lazarowicz, który przez długi okres okupacji był komendant obwodu Armii Krajowej w Dębicy, a wiosną 1944 roku awansował na stanowisko zastępcy inspektora w inspektoracie Rzeszów AK.

Niemcy wspierani przez artylerię, mimo liczebnej przewagi, nie zdołali przełamać oporu partyzantów. Polacy musieli się wycofać dopiero, gdy zaczęło im brakować amunicji, a z miejsca walki trzeba było wycofać rannych. W walce na polanie zginęło 11 żołnierzy Armii Krajowej, 5 zostało ciężko rannych.

W niedzielne przedpołudnie uroczystości rozpoczęły się od polowej mszy św., odprawionej pod przewodnictwem płka Zbigniewa Kępy, rzecznika prasowego Ordynariatu Polowego.

– Jesteśmy dumni z żołnierzy Armii Krajowej, którzy podjęli walkę. Będziemy pamiętać o tych, którzy zastali zakatowani w ubeckich więzieniach – mówił kapłan podczas kazania.

Ale jak wskazał, dzisiaj nie tylko duma z postawy przodków, mieszkańców Gumnisk, Braciejowej, Głobikowej, Południka i innych okolicznych wsi, którzy podjęli walkę lub wspierali podziemną armię, ma przepełniać serca ludzi. Potrzebne jest także zaangażowanie w rozwój lokalnych społeczności, w życie parafii, tak, by stały się one centrami życia społecznego.

Obchody na Kałużówce odbyły się w 78. rocznicę bitwy żołnierzy Armii Krajowej z Niemcami w ramach akcji Burza. Opowiadał o niej, opierając się na poetyckich wspomnieniach Franciszka Szary (ps. Pęk), jednego z dowódców polskich oddziałów, wiceburmistrz Dębicy Maciej Małozięć, jednocześnie prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Dębicy. Przypomniał postać Józefa Lutaka (ps. Dyzma), poległego w Akcji Burza legendarnego dowódcy oddziałów bojowych obwodu AK w Dębicy, którego mogiła na polanie stanowiła centrum polskiego oporu w czasie bitwy.

Po apelu pamięci i salwie honorowej, oddanej przez żołnierzy wojsk obrony terytorialnej oraz złożeniu wiązanek pod pomnikiem, upamiętniającym poległych partyzantów, odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Organizatorami uroczystości byli: ŚZŻAK w Dębicy, Parafia w Gumniskach, Nadleśnictwo Dębica, Powiat Dębicki oraz miasto Dębica, miasto Pilzno i gmina Dębica.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Kałużówka 2022: w rocznicę słynnej bitwy. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWydarzenie dla smakoszy – 4. Charzewicki pieczony ziemniak
Następny artykułJechał 130 km/h w terenie zabudowanym. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierowcy z Niemiec