A A+ A++

Beata Zajączkowska – Watykan

Wynalezienie szczepionki i rozpoczęcie fali szczepień zostało określone, jako nadzieja dla Afryki. Planowane 18 mln dawek w ciągu najbliższych trzech lat może uratować rocznie tysiące istnień ludzkich. Ta pasożytnicza choroba jest trzecią przyczyną zgonów na świecie. Malaria zabija rocznie do 2 mln osób, a kolejne 300-500 mln ulega zarażeniu. Jedynymi chorobami zakaźnymi, które zbierają większe żniwo, są gruźlica i HIV/AIDS.

„Szczepionka na malarię może zainicjować nową erą na Czarnym Lądzie, gdy chodzi o ochronę zdrowia. Najciężej poszkodowane są dzieci poniżej piątego roku życia: w 2020 roku odnotowano wśród nich około pół miliona ofiar, czyli jeden zgon na minutę” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Dante Carraro z organizacji Lekarze z Afryką Cuamm.

W ubiegłym roku odnotowano 250 mln nowych zachorowań

„Kryzys, którzy przeżywa świat mocno ciąży na kontynencie afrykańskim. Wojna na Ukrainie sprawia, że dramat Czarnego Lądu został zapomniany, nie mówi się już o nim w mediach, a codzienność jest tam bardzo trudna. Zapowiedź 18 mln dawek szczepionki jest dla nas wspaniałą informacją, tym bardziej, że wiele zasobów zostaje teraz przekierowanych dla Ukrainy – mówi papieskiej rozgłośni ks. Dante Carraro. – Dla nas, którzy oddajemy swe życie Afryce, ta wiadomość jest powodem do radości i jeszcze większego zaangażowania. Niestety malaria dotkliwie dotyka mieszkańców tego kontynentu. W minionym roku odnotowano tam 250 mln przypadków nowych zachorowań i 600 tys. zgonów. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Afryce subsaharyjskiej, a pierwszymi ofiarami są dzieci. Rozdawanie moskitier jest pierwszym krokiem w walce z tą chorobą. Uczymy matki, jak mają chronić dzieci przed ukąszeniem komara, by nie doszło do zakażenia dziecka. To pomaga, ale wynalezienie i dystrybucja szczepionki ma naprawdę nieocenione znaczenie.“

Akcja szczepień prowadzona będzie m.in. przez personel związany z organizacją Lekarze z Afryką Cuamm. Będą docierali do najbardziej oddalonych wiosek, gdzie pomoc medyczna praktycznie nie istnieje. W tym celu potrzebne są m.in. motory i rowery, bo samochodami nie wszędzie da się dojechać. Zapowiedziana akcja szczepień będzie wielkim projektem, wymagającym zaangażowania i współpracy m.in. Kościoła, który często prowadzi jedyne w buszu ośrodki zdrowia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinister klimatu: wyniki badań ekspertów wskazały obecność złotych alg w Odrze
Następny artykułArizona Gov. Doug Ducey plugs holes in border wall with shipping containers