W Polsce energia elektryczna w zdecydowanej większości pochodzi z procesu spalania węgla. Co za tym idzie, to wysokie ceny prądu ale i w dużej mierze zanieczyszczanie środowiska. Spalanie węgla w energetyce powoduje powstawanie emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz wytwarzanie dużej ilości stałych produktów ubocznych. Mimo tego, iż technologie spalania są wciąż doskonalone, to w dalszym ciągu jesteśmy w czołówce państw zanieczyszczających środowisko. Dlatego tak ważną rzeczą jest wypracowanie pewnych nawyków, które pozwolą nam mniej zużywać prądu, co w rezultacie wpłynie korzystnie nie tylko na nasze środowisko ale także na naszą ,,kieszeń’’.
Oto kilka zasad oszczędzania energii elektrycznej:
- Wykorzystuj światło dzienne
- Pamiętaj o wyłączaniu światła
- Wymień żarówki na energooszczędne
- Gotuj potrawy pod przykryciem
- Wyłączaj nieużywany sprzęt z kontaktu
- Uruchamiaj pełną pralkę i zmywarkę
- Nie przegrzewaj mieszkania
- Przy zakupie nowych urządzeń zwróć uwagę na ich klasę energetyczną (najbardziej energooszczędna klasa A)
- Nie otwieraj bez potrzeby lodówki, piekarnika podczas pieczenia
- Gotuj w czajniku elektrycznym tyle wody, ile potrzebujesz.
Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar nie tylko ekonomiczny ale i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska zmian klimatu.
Kampania informacyjno-edukacyjna w ramach realizacji Projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA ,, Wdrażanie Regionalnego Planu Działania dla Klimatu i Energii’’.
źr.: https://www.ekologia.pl/wiedza/poradnik/jak-oszczedzac/oszczedzanie-energii-informacje-przyklady-i-sposoby,11011.html
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS