A A+ A++

Około 1200 eksponatów zgromadził w Muzeum Wsi Polskiej w Braciejowej jego twórca Marian Dybowski. Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce wczoraj.

Budowa tego miejsca rozpoczęła się dwanaście lat temu. Marianowi Dybowskiemu pomagali najbliżsi, znajomi, a także zatrudnieni w jego firmie pracownicy z Ukrainy.

– Dorabiali sobie po godzinach pracy – dodaje właściciel Taboru.

Zdecydowana większość eksponatów, które udało się zgromadzić w muzeum to te, które pomagały przed laty w pracy na roli. Ale nie tylko, bo są także te związane z rymarstwem, ciesielstwem, kuśnierstwem, czy stolarstwem.

– Muzeum jest otwarte, każdy może przyjść, każdy może zwiedzać. Staramy się poświęcać czas wycieczkom, które tutaj przychodzą, ugościć i podpowiadamy, jak na to wszystko patrzeć, żeby zrozumieli przeszłość – mówi Marian Dybowski.

Bez wątpienia najciekawszym eksponatem w muzeum jest zabytek klasy 0, czyli wiatrak, który do Braciejowej przeniesiony został z wsi w województwie łódzkim Łubna-Jarosłaj. Ponad 100-letnia budowla przez lata popadała w ruinę, aż w końcu dostała nowe życie.

– Ten wiatrak zboża jeszcze tutaj nie mielił, ale jest on w pełni sprawny, wszystkie urządzenia są czynne i zboże mielić może. Nie wszystkie kwestie są jeszcze dopełnione, ale myślę, że brakuje już tylko dobrego młynarza – żartuje twórca muzeum.

Cała procedura przeniesienia wiatraka do Braciejowej zajęła pięć lat. Rok poświęcono na przygotowanie dokumentacji wraz z konserwatorem zabytków, potem przystąpiono do rozbiórki i przewiezienia.

– Fakt jest taki, że dziś jest złożony, prezentuje się okazale. Konserwator pozytywnie ocenił zmontowanie wiatraka, więc myślę, że następne 120 lat będzie pokazywany, jako obiekt muzealny – podkreśla Marian Dybowski.

Więcej na temat muzeum możecie Państwo dowiedzieć się z poniższego filmu, a także ze strony Muzeum Wsi Polskiej.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Tworzenie muzeum zajęło dwanaście lat – zdjęcia i wideo. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrathanki gwiazdą 25. Festiwalu Maryjnego w Górecku [WYNIKI]
Następny artykułRadomiak TV – Trenerzy Jagiellonii Białystok i Radomiaka Radom podsumowali mecz