A A+ A++

HiT. Nowy przedmiot w szkole może być hitem

O przedmiocie Historia i Teraźniejszość, powiedziano już wiele, przy okazji prac i publikowania fragmentów podręcznika. Sam przedmiot ma zastąpić inny przedmiot szkolny: Wiedza o Społeczeństwie. Będzie wprowadzany sukcesywnie, w nadchodzącym roku szkolnym obejmie tylko klasy I szkół ponadpodstawowych. Pozostali uczniowie szkół średnich będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie

Celem przedmiotu ma być nauka historii najnowszej, po 1945 roku i obejmie także takie zagadnienia jak katastrofa smoleńska czy pandemia — informuje strefaedukacji.pl

Edukacja dla bezpieczeństwa do zmiany. Przysposobienie obronne wraca do szkół. Zajęcia także na strzelnicach

Przedmiot Edukacja dla bezpieczeństwa przejdzie z kolei dużą metamorfozę. Ministerstwo edukacji tłumaczy, że jest ona podyktowana aktualną sytuacją panująca na świecie, w tym wojną w Ukrainie. Przedmiot nauczany w klasie VIII szkoły podstawowej oraz w klasie I szkół ponadpodstawowych zostanie rozszerzony o elementy związane z przysposobieniem obronnym.

W programie jest nauka korzystania z broni pneumatycznej i kulkowej, w tym zajęcia na strzelnicach. Uczniowie będą też poznawać sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia wynikających z działań wojennych.

Zmiany w maturze 2023. Największe zmiany w języku polskim

Już w trakcie tegorocznych matur minister Przemysław Czarnek powtarzał, że obecna matura jest zbyt łatwa i konieczne jest wprowadzenie zmian. Takie zmiany obejmą abiturientów z roku szkolnego 2022/2023.

Tę maturę będą pisać uczniowie, których objęła reforma szkolnictwa Anny Zawadzkiej. Maturzyści będą mieli więcej czasu, ale też więcej zadań do rozwiązania, pojawią się też — jak w tym roku — nowe arkusze egzaminacyjne. 

Najwięcej zmian dotyczy matury z języka polskiego:

  • zmienia się lista lektur szkolnych,
  • podstawa programowa jest rozbudowana,
  • matura będzie się składać z trzech części: języka w użyciu, testu historycznoliterackiego oraz wypracowania.

Na maturze ustnej z języka polskiego, zdający będą losowali zestaw zadań, na który będzie składało się m.in. zadanie jawne, ogłoszone przed egzaminem.

Na maturze pisemnej z języka polskiego zamiast jednego, uczniowie dostaną dwa arkusze egzaminacyjne. Pierwszy, składający się z dwóch części (język w użyciu i test), drugi arkusz to wypracowanie na 400 wyrazów, z wykorzystaniem dwóch lektur.

Zmieni się tez arkusz egzaminacyjny z matematyki. Nie pojawią się na nim zadania, za których rozwiązanie przyznawano 5 lub 6 pkt. W zamian będzie więcej zadań za 1 lub 2 pkt. Pojawi się też więcej zadań otwartych, a także nowe typy zadań.

Arkusz rozszerzony będzie zawierał z kolei same zadania otwarte. Jak informuje portal otouczelnie.pl, nie będzie testów wielokrotnego wyboru oraz zadań z kodowaną odpowiedzią.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszkanka Chojnic powraca z kolejną powieścią!
Następny artykułPocisk, który zabił lidera Al-Kaidy. Potężna broń Ameryki