A A+ A++

Polskie miejscowości, zarówno te większe, jak i mniejsze, mają w sobie wiele uroku. Każda z nich kryje w sobie jakąś historię, kilka tajemnic, jakieś zapomniane miejsca. Wiele skrywa się gdzieś na uboczu turystycznych szlaków. Sporo z nich stało się inspiracją dla pisarzy i to tam umieścili oni akcję swoich powieści. Teraz możemy w łatwy sposób je poznać i pokusić się o wyprawę śladami bohaterów literackich. Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie przygotowała projekt „Literackie szlaki Polski”, w którym uruchamia wirtualną mapę powieści, których akcja dzieje się w konkretnych miejscowościach Polski.

Mapę można znaleźć na stronie: bit.ly/LiterackieSzlakiPolski. W dniu uruchomienia projektu znajduje się na niej lista siedemdziesięciu książek, których akcja toczy się w podanych miejscowościach. Co ważne, jest to wyłącznie literatura piękna – projekt nie dotyczy literatury popularno-naukowej, czy naukowej, w tym przewodników. Istotnym elementem ma być rozbudowa mapy – organizatorom zależy na tym, by baza ta stale się powiększała. Autorzy, wydawnictwa, a nawet sami czytelnicy mogą zgłaszać swoje propozycje (autor i tytuł książki, miejscowość, której dotyczy), wysyłając wiadomość e-mail na adres mbpwejherowo @ gmail.com w temacie wiadomości wpisując „Literackie szlaki Polski”. Jest to szansa zwłaszcza dla niskonakładowych wydań, dla których będzie to dodatkowa promocja.

Na mapie nie mogło, oczywiście, zabraknąć książek związanych z naszym regionem, takich jak seria „Sprawy inspektora Brauna” Piotra Schmandta, czy „Aptekarz” Iwony Bogusz. W ten sposób bibliotekarze przypominają o literackich szlakach, także po Wejherowie (można je poznać podczas tegorocznej odsłony Literackich Śród w Letniej Bibliotece w Pałacu). Nasze miasto doczekało się kilku historii książkowych, także tych dziecięcych. Warto je poznać, odwiedzając bibliotekę.

Dzięki „Literackim szlakom Polski”, podczas wakacyjnych wędrówek, możemy sięgnąć po książki związane z regionem, który odwiedzamy. Spacerując małymi uliczkami, odpoczywając w regionalnej restauracji, czy poznając zakamarki ruin zamków, możemy poczuć się jak ich bohaterowie i zobaczyć krajobraz, który stał się tłem tych niezwykłych historii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiblioteka Wejherowo: Wykład fitoterapeuty
Następny artykułBiblioteka Wejherowo: Poszukujemy bibliotekarza