Miło nam poinformować, że film produkcji Telewizji Obiektyw pt. „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” zakwalifikował się do 10. ZFF „Spotkania z historią. Spośród 69 zgłoszeń organizatorzy wybrali 18 filmów o tematyce historycznej. O nagrody i statuetkę „Zamość – Perła Renesansu” będą rywalizować najnowsze polskie filmy i ich autorzy w 6 kategoriach.
„Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” w reż. Mariusza Bonaszewskiego został nominowany w kategorii „Serial Fabularny” obok „Stulecia winnych odc. 27, w reż. P. Śliskowskiego.
– „Jesteśmy w dobrym towarzystwie” – podkreślał Bogdan Miszczak, producent filmu.
„Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” jest trzecim z cyklu „Polscy Wizjonerzy”, który powstał z myślą o przybliżeniu szerszej publiczności wybitnych Polaków – mężów stanu, polskich naukowców, wynalazców i wizjonerów. Film poświęcony jest Marianowi Wieleżyńkiemu, który był nie tylko pionierem światowego gazownictwa, ale także założycielem pierwszej na świecie firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. Pomysłodawcą produkcji jest producent – Bogdan Miszczak. Scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska. Obraz jest debiutem reżyserskim Mariusza Bonaszewskiego. Zdjęcia realizował Mariusz Konopka. W rolach głównych występują min. Wojciech Zieliński, Anna Cieślak oraz Marcin Kwaśny.
W filmie zobaczymy miejsca związane z życiem Mariana Wieleżyńskiego, przede wszystkim Podkarpacie.
– „Mam nadzieję, że udało mi się pokazać w filmie piękno Podkarpacia, pól naftowych, skansenu w Bóbrce – kolebki światowego przemysłu naftowego. Podkarpacie mnie wciąż fascynuje. Życzę miłych wrażeń!” – mówił Mariusz Konopka, operator zdjęć do filmu.
Jak co roku, swój ulubiony tytuł wskażą widzowie. Telewizja Obiektyw odnosiła już sukcesy w na festiwalu w Zamościu. W 2019 r. nagrodę publiczności oraz II miejsce w 7 edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” zdobył film „Łukasiewicz – nafciarz romantyk” – drugi z serii „Polscy Wizjonerzy” .
– „Bardzo się cieszę, że film zostanie pokazany na festiwalu w Zamościu i przybliży postać Mariana Wieleżyńskiego szerszemu gronu widzów. Dziękuję producentowi, że obsadził mnie w roli Szaynoka – przyjaciela i wspólnika głównego bohatera, bo dzięki temu sam dowiedziałem się niezwykłej historii.” – mówił Marcin Kwaśny, odtwórca roli Władysława Szaynoka.
Sponsorem głównym filmu jest PGNiG S.A., sponsorami wspierającymi GAZ-SYSTEM S. A. w Warszawie, ORLEN OIL, ORLEN POŁUDNIE, Splast Sp. z o.o., Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o., JAFAR S.A. , PGNiG TECHNOLOGIE, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, PRDM Sp. z o.o. w Jaśle, MPGK Jasło Sp. z o.o., Krosno Glass S.A.; Trans-Wiert Sp. z o.o. oraz Samorządy Małopolski i Podkarpacia. Film realizowany jest również ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa.
Film wpisuje się w oficjalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i uzyskał zgodę na posługiwanie się oficjalnym logo obchodów.
Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość Perła Renesansu. Festiwalowi towarzyszą projekcje plenerowe na Rynku Wielkim w Zamościu oraz spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi.
Filmy zakwalifikowane do 10. ZFF „Spotkania z historią” —>ZOBACZ.
OBIEKTYW Film Studio Bogdan Miszczak
Napisany dnia: 28.07.2022, 08:09
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS