Kancelaria Prezydenta poinformowała na Twitterze, że Marek Rutka został powołany w skład Rady Mediów Narodowych z dniem 27 lipca. Został on zgłoszony do tego gremium przez Lewicę. Z kolei Koalicja Obywatelska zaproponowała kandydaturę posła Pawła Olszewskiego.
Zmiany w Radzie Mediów Narodowych
W skład Rady Mediów Narodowych wchodzi pięć osób. Trzy wybiera Sejm, a dwie powołuje prezydent. 22 lipca upłynęła kadencja dwóch członków powołanych przez Sejm: Krzysztofa Czabańskiego (pełnił funkcję prezesa tego organu) i Joanny Lichockiej. Oboje zostali w piątek ponownie wybrani przez Sejm na kolejną kadencję. Kandydaturę Czabańskiego poparło 225 posłów, przeciw było 205, a wstrzymało się trzech. Z kolei Lichocką poparło 228 posłów, przeciw było 209, a wstrzymała się jedna osoba.
Z Rady odeszła też europosłanka PiS Elżbieta Kruk, a w jej miejsce Sejm wybrał rekomendowanego przez partię rządzącą Piotra Babinetza, przewodniczącego sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Za jego kandydaturą opowiedziało się 227 parlamentarzystów, przeciw zagłosowało 206, a czterech się wstrzymało.
Piąte miejsce w RMN zajmuje Krzysztof Kwiatkowski, który został powołany w jej skład przez Andrzeja Dudę w grudniu 2020 r.
Czym zajmuje się Rada Mediów Narodowych?
Rada Mediów Narodowych została utworzona w 2016 r. Do jej zadań należy powoływanie i odwoływanie zarządu i rady nadzorczej, w tym także prezesów, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Pełni też funkcje doradcze w zarządzaniu mediami publicznymi. Kadencja jej członków trwa sześć lat.
Czytaj też:
Borusewicz o pracownikach TVP: Mają wadę wymowy i pewne braki fizyczne
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS