W “fabryce samochodów używanych” we Flins dokonywane są naprawy mechaniczne…
Takie używane, po kilkuletniej eksploatacji, samochody odmładza należąca do koncernu Renault Factory VO, czyli jeden z zakładów jego fabryki w podparyskim Flins. Kuracja trwa kilka dni, zależnie od kondycji auta (średnio około tygodnia), po czym wystawiane są one na sprzedaż. Po fabrycznej odbudowie, przywracającej im sprawność i estetyczny wygląd, mogą zostać objęte nawet 24-miesięczną gwarancją. Ich cena jest o kilkadziesiąt proc. niższa od tych samych aktualnie produkowanych nowych modeli, ale należą one do ich poprzednich generacji. W działającej od września zeszłego roku Factory VO do połowy lipca tego roku odnowiono 12 tys. pojazdów marek Renault i Dacia, pochodzących od indywidualnych właścicieli, z wypożyczalni, firm car sharingowych). Celem jest regeneracja 45 tys. samochodów rocznie. Oraz 200 mln euro obrotów od 2025 roku. Ponadto naprawa ponad 20 tys. akumulatorów do aut elektrycznych rocznie (do 2030 r.) przez firmę Gaia, spółkę zależną Grupy Renault, także mieszczącą się we Flins.
Luca de Meo, prezes Grupy Renault, nazwał Factory VO „symbolem zrównoważonej transformacji Grupy”.
… a także w razie potrzeby blacharsko-lakiernicze
Ta „wytwórnia samochodów używanych”, pierwsza taka i największa w Europie, uruchomiona została w ramach projektu Refactory, ogłoszonego przez Renault w listopadzie 2020 roku. Jest ona przykładem zastosowania w tej branży systemu gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się dostępne zasoby, maksymalnie wykorzystuje wcześniej użyte materiały i surowce (podczas regeneracji zużywa się ich od 50 do 90 proc. mniej niż do wytworzenia części zamiennej od podstaw), minimalizuje ilość odpadów produkcyjnych. Zero Waste to idealny cel takiej gospodarki.
Refactory ma pomóc Grupie Renault w osiągnięciu ujemnego bilansu węglowego do 2030 roku, pokazać, że walka o klimat i środowisko jest wśród jej priorytetów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS