Nauczyciele, którzy urodzili się po 1948 roku, mają kilka możliwości, by przejść na emeryturę szybciej niż przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. ZUS radzi, że mogą na przykład przejść na świadczenie kompensacyjne, o ile mają odpowiedni wiek i staż pracy oraz rozwiązali stosunek pracy.
Żeby nabyć prawo do świadczenia kompensacyjnego, należy spełnić łącznie trzy warunki. Pierwszym z nich jest wiek, który jest zróżnicowany dla obu płci w zależności od roku, w którym się go ukończy. W latach 2021-22 wiek ten wynosi 55 lat dla kobiet i 59 lat dla mężczyzn. W latach 2023-24 dla kobiety wynosi 55 lat, a dla mężczyzny 60 lat.
ZUS proponuje świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli. Jakie są warunki?
Drugim warunkiem jest odpowiedni staż ubezpieczeniowy. – Należy udowodnić 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej przynajmniej na pół etatu w placówkach wymienionych w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. To może być praca nauczycielska na przykład w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS