Zapowiedź 1. etapu Tour de France Femmes avec Zwift 2022. 24 lipca (niedziela): Paryż, Wieża Eiffela – Paryż (81,6 km).
Etap w trzech zdaniach
Tour de France Femmes rozpoczyna się w Paryżu, na kilka godzin przed zakończeniem 109. edycji wyścigu mężczyzn. Tym razem nie jest to prestiżowe kryterium na Polach Elizejskich, ale początek 8-dniowego wyścigu, którego obecność zmienić ma układ i trajektorię rozwoju kolarstwa kobiet.
Briefing przed startem
Wyścig w Paryżu jest dobrze znany: nie tylko z telewizyjnego oglądania finału Tour de France, ale dla wielu zawodniczek z praktyki. Wyścig La Course by le Tour de France rozrywany był tutaj w latach 2014-2016.
Zawodniczki startują pod Wieżą Eiffela, symbolem Francji i najbardziej znanym obiektem Paryża. 330-metrowa stalowa konstrukcja stoi w stolicy Francji od 1889 roku, choć początkowo miała zostać rozebrana po 20 latach. Wieżę, na okoliczność wystawy światowej w setną rocznicę rewolucji francuskiej, zaprojektował francuski inżynier Gustav Eiffel.
Po krótkim dojeździe do bulwarów nad Sekwaną zawodniczki rozpoczną rundy wokół Pól Elizejskich. Okrążenie liczy 6800 metrów i pokonywane będzie dwanaście razy, co kibicom chcącym obejrzeć walkę sprinterek gwarantuje godzinny spektakl na tle stolicy Francji.
Faworytki
W finale powinniśmy obejrzeć sprint, a jego dwiema faworytkami są mistrzyni świata Elisa Balsamo (Trek-Segafredo) i Holenderka Lorena Wiebes (Team DSM).
Obie zawodniczki wygrywały w tym roku seryjnie: Wiebes ręce w górze unosiła 15 razy, w tym siedem w wyścigach Women’s WorldTour. Balsamo wygrała osiem razy, ale w jej triumfy to klasyki Trofeo Alfredo Binda, Gandawa-Wevelgem i Exterioo Classic Brugge-De Panne, a także dwa etapy Giro d’Italia Donne.
Płaski finisz sprzyja Wiebes, ale Balsamo dysponuje znakomitym pociągiem rozprowadzającym, co nie raz pomogło jej pokonać bardziej utytułowane sprinterki.
Pierwszy etap Tour de France Femmes to też okazja dla zawodniczek, które na taką okazję czekały całą karierę. Na finiszu pola nie oddadzą Włoszka Marta Bastianelli (UAE Team ADQ), Niemka Lisa Brennauer (Ceratizit-WNT) czy Marianne Vos (Jumbo-Visma).
Do walki o zwycięstwo powinny się włączyć również Dunka Emma Norsgaard (Movistar Team) oraz Belgijka Lotte Kopecky (SD Worx).
Niespodzianka? Warto obserwować Ruby Roseman-Gannon: Australijka ma wprawdzie tylko 23 lata i debiutuje w barwach BikeExchange-Jayco, ale na koncie ma już kilka niezłych wyników i w sprincie potrafi się przepchnąć.
Premia górska: Charles de Gaulle – Étoile (62,4 km – 19,2 km przed metą; kat. 4)
Lotna premia: Paryż – Pola Elizejskie (34,8 km i 55,2 km)
Start honorowy do etapu o godz. 13:30, start ostry – 13:40, po 5,3-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 15:27-15:37.
mapki i profile: ASO/Geoatlas
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS