Po raz kolejny projekt rybnickiego Centrum Aktywności Lokalnej znalazł uznanie w środowisku europejskich architektów i projektantów.
– Liczba nagród i wyróżnień jakie zdobywa ta realizacja daje ogromnie dużo radości i zawodowej satysfakcji, ale jest też potwierdzeniem, że inicjatywa śp. Wojtka Studenta była w 100 procentach trafiona – przekonuje Marlena Wolnik, autorka projektu Centrum Aktywności Lokalnej.
Zobacz także
Tym razem projekt autorstwa projektantki z MWArchitekci znalazł się w gronie 25 wyróżnionych w konkursie European Prize for Urban Public Space – Europejskiej Nagrody dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej.
Wcześniej architektoniczną wartość budynku docenili już m.in. jurorzy IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE.
– Spośród 459 zgłoszonych realizacji wybrano 49 projektów, jednym z nich jest Centrum Aktywności Lokalnej w Kłokocinie. Mam nadzieję, że ten obiekt docenią również mieszkańcy dzielnicy i znajdą tu miejsce do spotkań i realizacji swoich pasji – informował w 2020 roku Urząd Miasta.
CAL Kłokocin pretendentem do Europejskiej Nagrody dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej
Do tegorocznej edycji konkursu European Prize for Urban Public Space zgłoszono 326 prac z 35 krajów. Z Polski spłynęło w tym roku 27 projektów.
Spośród wszystkich zgłoszeń jury konkursu stworzyło tzw. krótką listę, na której znalazło się 25 wyróżnionych prac. Spośród tych 25 projektów wybrano 5 finalistów.
Rybnickie Centrum Aktywności Lokalnej decyzją jury trafiło na krótką listę jako jeden z pretendentów do nagrody. Razem z CAL Kłokocin na liście tej znalazły się dwa inne polskie projekty.
Ostatecznie projekt Marleny Wolnik nie awansował do ścisłego finału, jednak jak przekonuje autorka już samo wyróżnienie na międzynarodowym forum, świadczy o wyjątkowości i jakości tego projektu.
– Inwestycja w dzielnicy Kłokocin jest zasadna i potrzebna, a pomysł na przestrzeń, architekturę i użytkowanie tego obiektu ciekawe i innowacyjne na tyle, że dostrzeżone i docenione w tak wielu środowiskach ekspertów z najbardziej prestiżowych, europejskich organizacji. Najbardziej cieszy mnie jednak widok tego, jak bardzo to miejsce zaistniało w samej dzielnicy i jak wspaniale jest wykorzystywane przy tak wielu wydarzeniach organizowanych przez jej mieszkańców – stwierdza projektantka.
European Prize for Urban Public Space
Organizowany co dwa lata konkurs European Prize for Urban Public Space to inicjatywa Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB). Od 2000 roku nagradzane są w nim najlepsze interwencje kreacji i transformacji w przestrzenie publiczne miast europejskich, a jego celem jest wyróżnianie i upowszechnianie projektów i rozwiązań, służących tworzeniu, odzyskiwaniu i ulepszaniu przestrzeni publicznych w miastach europejskich.
– Konkurs oferuje unikalne spojrzenie na miasta europejskie, stając się przestrzenią odniesienia do dyskusji o wyzwaniach miejskiej przestrzeni publicznej, we współpracy z ekspertami oraz instytucjami architektonicznymi, akademickimi i kulturalnymi z całej Europy – przekonują organizatorzy konkursu.
W ciągu 22-letniej historii i 10 edycji do konkursu European Prize for Urban Public Space zgłoszono w nim 2206 prac, przyznano 19 nagród i 35 wyróżnień. Na stronie internetowej projektu: www.publicspace.org można zobaczyć 357 najlepszych prac ze wszystkich jego edycji.
CAL w Kłokocinie skończy dwa lata
Przypomnijmy: Centrum Aktywności Lokalnej powstało w 2019 roku w dzielnicy Kłokocin u zbiegu ulic Brackiej i Chłodnej. Składa się ono z dwóch budynków: głównego, zaplanowanego jako miejsce spotkań, wraz z lokalem użytkowym i zapleczem sanitarnym oraz wiaty z siedziskami.
To miejsce, którego celem jest wspieranie działań lokalnych i integracja sąsiedzka. Wiodącymi partnerami placówki są: Stowarzyszenie Korzenie.pl, Rada Dzielnicy Kłokocin oraz lokalni liderzy. Otwarte dwa lata temu, w trudnych czasach pandemii, od listopada 2020 roku działa na rzecz lokalnej społeczności.
W mediach społecznościowych placówki znaleźć można informacje o licznych wydarzeniach i projektach realizowanych w CAL: wystawach, projekcjach filmowych, warsztatach dla najmłodszych, spotkaniach tematycznych i okolicznościowych. W związku z wojną na Ukrainie prowadzona tam też była zbiórka żywności dla potrzebujących.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS