A A+ A++

Rój meteorów- Perseid widoczny jest każdego roku w dniach od 17 lipca do 24 sierpnia. Jego szczyt widoczny będzie 12 sierpnia, ale charakterystyczne błyski można zauważyć już od połowy lipca.

Czym są Perseidy?

Jarosław Juszkiewicz: Bardzo często nazywa się meteory czy meteroidy „spadającymi gwiazdami” i to jest tak, że Perseidy, bo o tym roju mówimy, są takim najbardziej znanym rojem. Jest ich o wiele więcej i tytuły czy nazwy pochodzą od miejsc, z którego one pozornie wylatują na niebie. Są Akwarydy – to gwiazdozbiór Wodnika, Leonidy – gwiazdozbiór Lwa, Perseidy to gwiazdozbiór Perseusza

– mówi Radiu 90 Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.


Roje meteorów biorą swoje nazwy od gwiazdo zbiorów, z których „wylatują”. Jeżeli chodzi o Perseidy tym miejscem jest gwiazdozbiór Perseusza a konkretnie okolice gwiazdy [eta]Per (Miram). Meteor to świetlny rozbłysk, jasny ślad w atmosferze, rozgrzanej do wysokiej temperatury przez szybko poruszający się kawałek kosmicznego pyłu lud lodu, zwany meteoroidem. Meteoroid wlatujący w atmosferę ziemską, docierając na wysokość około 100 km nad powierzchnię ziemi, ulega całkowitemu spaleniu. Takie obiekty mają wielkość kilku milimetrów lub pojedynczych centymetrów średnicy. Czasem zdarzają się większe obiekty, które wywołują meteory o jasności większej od najjaśniejszych gwiazd na niebie. Rzadko możemy zauważyć jeszcze większe meteoroidy, które spalają się dopiero na wysokości kilku lub kilkunastu kilometrów nad ziemią, są to tzw. kule ognia. Kawałki skał, które są w stanie spaść na powierzchnię ziemi, nazywamy meteorytami.

Perseidy pochodzą od… warkocza:

Jarosław Juszkiewicz: To są malutkie drobinki kosmicznej materii pozostawione najczęściej przez komety. W przypadku Perseidów to kometa 109P/Swift-Tuttle, która swoim ogonem zahacza o orbitę ziemską i te drobinki pozostawione przez warkocz komety wpadają w ziemską atmosferę, jonizują i spalają się, wpadając w ziemską atmosferę z wielką prędkością, pozostawiając po sobie ślady.

Takich spalających się drobinek na niebie można zaobserwować nawet 100 w trakcie jednej godziny. Aby przygotować się do obserwacji nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu.

Jak przygotować się do obserwacji meteorytów?

Jarosław Juszkiewicz: Po prostu wystarczą nam oczy, które są przyzwyczajone do ciemności. Dobrze jest znaleźć takie miejsce, które nie jest zabrudzone światłem, czyli z dala od świateł miejskich. Trzeba znaleźć na niebie gwiazdozbiór Perseusza i mniej więcej ten rejon nieba wypatrywać.

Jak odnaleźć gwiazdozbiór Perseusza?

Jarosław Juszkiewicz: Perseidy najlepiej są widoczne nad ranem, to są okolice północnego-wschodu. Wtedy ten gwiazdozbiór znajduje się stosunkowo wysoko. Proszę mi wierzyć, nie będzie się to państwu nudziło, dlatego, że na niebie dzieje się bardzo wiele rzeczy i jeżeli nasz wzrok się przyzwyczai, to zobaczymy satelity, które z zachodu na wschód najczęściej pędzą. Zobaczymy należące do satelitów Starlinki i od czasu do czasu zobaczymy przepiękny ślad pozostawiony przez Perseidy.

Udanych obserwacji życzy Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego i my do tych życzeń się także dołączamy. Więcej o Perseidach piszemy w naszym portalu.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMałgorzata Potocka przerwała milczenie na temat Gesslera. “Zrobił dziecko kobiecie, z którą zdradzał żonę i mnie”
Następny artykułUniewinniony były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski ma dostać ponad 2 miliony. Wpłynęły apelacje od decyzji sądu