Częstochowa zamierza wystąpić o środki unijne na remont mieszkań, które docelowo powiększą zasób lokali komunalnych. Na początku jednak byłyby one przeznaczone dla obywateli Ukrainy. Poza tym władze chcą również aplikować o pieniądze, które zostaną wydane na projekt związany ze wsparciem społecznym i edukacyjnym uchodźców zza wschodniej granicy.
Częstochowa zamierza ubiegać się o środki unijne na realizację dwóch projektów. Jeden z nich ma zostać ogłoszony przez Urząd Marszałkowski. Jego celem jest zwiększenie liczby lokali komunalnych, które czasowo byłyby przeznaczone dla obywateli Ukrainy, a później wykorzystywane przez gminy dla mieszkańców jako mieszkania socjalne, wspomagane bądź chronione. – Biuro Gospodarki Lokalowej i Usług Komunalnych Urzędu Miasta wytypowało z mieszkaniowego zasobu miasta 30 lokali, które byłyby przekazane na ten cel – mówi Tomasz Jamroziński z biura prasowego magistratu. – Lokale te od dłuższego czasu są niezasiedlone ze względu na zły stan i wysokie koszty remontów. Dofinansowanie zewnętrzne z programu unijnego pozwoliłoby więc wreszcie na ich remont i wykorzystanie z myślą o uchodźcach, a następnie mieszkańcach – podkreśla.
Przy tej okazji warto wspomnieć, że obecnie blisko 300 ukraińskich uchodźców korzysta z miejsc tymczasowego zakwaterowania zapewnianych przez Urząd Miasta. Mają oni zapewniony nocleg i wyżywienie w udostępnionym budynku Liberty Częstochowa przy ul. Koksowej, w Domu Pielgrzyma oraz pokojach „Magnolia”.
�
Część osób przebywa też w domach prywatnych. Ci, którzy ich goszczą, otrzymują 40 zł za jednego uchodźcę dziennie. Jak długo te środki finansowe będą przyznawane? Tego na razie nie wiadomo. W Częstochowie do końca czerwca złożono wnioski na refundację kosztów pobytu ponad 7,7 tys. uchodźców. – Część z nich to zapewne wnioski ponawiane, ale biorąc pod uwagę liczbę wniosków o jednorazowe świadczenie 300 zł, w naszym mieście przebywało lub przebywa nadal ok. 6,7 tys. uchodźców z Ukrainy – zaznacza Tomasz Jamroziński.
Częstochowa zamierza również starać się o dofinansowanie unijne, które dotyczy wsparcia uczniów, usług społecznych z zakresu wsparcia rodziny, a także utworzenia i utrzymania miejsc w placówkach wsparcia dziennego. – W zakresie wsparcia uczniów miasto ma zapewnić wkład własny w wysokości 10%, a w przypadku usług społecznych na rzecz rodziny oraz wsparcia miejsc w placówkach wsparcia dziennego -15% wartości projektu – wyjaśnia Tomasz Jamroziński.
�
Zakładane, możliwe formy wsparcia edukacyjnego to:
– zajęcia dodatkowe z języka polskiego dla uczniów ukraińskich (również w oddziałach przygotowawczych),
– zakup sprzętu (np. laptopów), z których będą korzystać uczniowie pochodzący z Ukrainy,
– zakup pomocy dydaktycznych (słowniki, podręczniki, materiały biurowe, pomoce dwujęzyczne, elektroniczne translatory mowy), niezbędnych do prowadzenia zajęć dla uczniów ukraińskich,
– zatrudnianie asystentów międzykulturowych w szkołach,
– doposażenie sal (ławki, krzesła, biurka, szafy itp.),
– prace związane z dostosowaniem lub adaptacją pomieszczeń, wynikające z konieczności stworzenia warunków do nauki nowoprzybyłym uczniom
– pomoc psychologiczno-pedagogiczna, zajęcia terapeutyczne.
Celem głównym w zakresie wsparcia społecznego jest poprawa funkcjonowania rodzin dotkniętych skutkami kryzysu migracyjnego związanego z wojną, z realizacją usług dedykowanych indywidualnym potrzebom, wykorzystaniem pracy socjalnej, terapii, a także utworzeniem centrum dialogu społecznego.
Środki mają pochodzić z rezerw Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Polecane oferty
Materiały promocyjne partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS