“Wymiana czołgów z Polską okazała się niepowodzeniem” – napisał na Twitterze poseł partii CDU Roderich Kiesewetter. “Niemiecka “oferta” po 3 miesiącach namysłu: 20 czołgów Leopard 2. Dostawy od kwietnia 2023 roku 1 sztuka miesięcznie, od października 2023 roku – 3 sztuki miesięcznie” – pisze polityk. “To utrata reputacji Niemiec w Europie Wschodniej” – podkreśla.
Wielokrotnie rząd federalny ogłaszał parlamentowi, że umowy “Ringtausch” (“pierścieniowej” wymianie broni z krajami, które przekazują starsze modele ze swoich zasobów Ukrainie, a w zamian mają otrzymać broń z Niemiec – przyp. red.) m.in. z Polską zostaną zakończone w terminie i zostaną wdrożone w “następnych tygodniach”. Niestety Niemcy tracą tu całe zaufanie. Wymiana z Polską jest niepowodzeniem – pisze Kiesewetter.
Polityk chadecji zwraca uwagę: Niemiecka oferta” po 3 miesiącach namysłu to “20 czołgów Leopard 2. Dostawy od kwietnia 2023 roku 1 sztuka miesięcznie, od października 2023 roku – 3 sztuki miesięcznie. Przypomnijmy: Polska przekazała Ukrainie prawie 300 T72 w ciągu pierwszych 2 miesięcy (wojny).
Zdaniem Kiesewettera “nic dziwnego, że państwa Europy Wschodniej, takie jak Polska, zwracają się w stronę USA i kupują teraz Abramsy (…). Zaprzepaszczamy zaufanie budowane przez lata”.
Nikt nie rozumie, dlaczego nie dostarczamy Mardera, Leoparda, Fuchsa bezpośrednio na Ukrainę, tylko pozwalamy, aby cenny czas upływał przy skomplikowanym i oczywiście niedziałającym Ringtausch – pisze polityk.
To jest brak pomocy Ukrainie, utrata reputacji w Europie Wschodniej – uważa Kiesewetter, który podkreśla także, że “obecnie USA przeznaczyły 100 mln dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów na amerykańskich odrzutowcach. Holandia wspiera UK w szkoleniu podstawowym ukraińskich żołnierzy w GB. Francja dostarcza bojowy wóz piechoty VAB”.
Niemcy, czwarty największy eksporter broni, chcą dostarczyć 3 wozy zabezpieczenia technicznego (Bergepanzer)… ale to jeszcze potrwa… – kończy swój wpis na Twitterze Roderich Kiesewetter.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS