Nagrodę Literacką Zakopanego, a także wyróżnienie za wybitne walory edytorsko-artystyczne otrzymała książka „Marcin Rząsa. Rzeźby” autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej i Magdaleny Ciszewskiej-Rząsy.
– Kapituła postanowiła wybrać spośród nominowanych tytułów poemat autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej o zakopiańskim rzeźbiarzu Marcinie Rząsie. Pozycję “Marcin Rząsa. Rzeźby” wydała Fundacja im. Antoniego Rząsy. Współautorką tejże książki jest Magdalena Ciszewska-Rząsa, która wykonała fotografie dzieł rzeźbiarza i którą jury niniejszym wyróżnia za wybitne walory artystyczne. W tej samej kategorii wyjątkowo pięknie edytorsko opracowanych dzieł wyróżniliśmy ex aequo wspaniałą, monumentalną “Góralską muzykę” Krzysztofa Gocała wydaną przez PTTK Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej. Nagrodzonym Autorom oraz Wydawcom serdecznie gratulujemy – tak werdykt Kapituły Nagrody Literackiej Zakopanego przedstawiła jej przewodnicząca Anna Janko.
W skład Kapituły weszli także: Bożena Gąsienica, Tomasz Jastrun, Agnieszka Jurczyńska-Kłosok, Paweł Skawiński i Iwona Smolka.
Anna Janko wygłosiła również laudację skierowaną do Laureatki Nagrody Literackiej Zakopanego AD 2022 Doroty Folgi-Januszewskiej, wyjaśniającą zaskakujący werdykt Kapituły, którym dwie autorki jednej książki uhonorowane zostały równolegle w różnych kategoriach. Tym samym książka “Marcin Rząsa. Rzeźby” została niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej edycji Nagrody Literackiej. Symboliczny jest także fakt, że autorem statuetki tejże nagrody jest właśnie Marcin Rząsa.
– Nieoczywistość naszego werdyktu pogłębia fakt, że na okładce książki, w której nagrodzony tekst został pomieszczony, nie widnieje nazwisko Doroty Folgi-Januszewskiej, znajduje się ono dopiero na stronie informacyjnej ze stosownym copyrightem. Nie wiemy, czy wynika to ze skromności samej Autorki, która uznała swój utwór za służebny w stosunku do części graficznej książki, czy też projekt graficzny całości zaproponowany przez Macieja Januszewskiego nie przewidział takiej ekspozycji. Jednak jurorzy są po to właśnie, by wyłowić perłę, nawet tak dobrze ukrytą. W ten sposób, rzec można tylnymi drzwiami, do historii nagrody zakopiańskiego festiwalu wreszcie weszła poezja! Niniejszym mamy do czynienia z pięknym poematem o zakopiańskim rzeźbiarzu, poematem, który towarzyszy fotografiom dzieł Marcina Rząsy, i pozostaje wobec nich na równorzędnym poziomie – powiedziała Anna Janko.
Na zakończenie tego emocjonującego dnia miał miejsce koncert Mietka Szcześniaka. Na Placu Niepodległości mogliśmy posłuchać kompozycji artysty do wierszy ks. Jana Twardowskiego. Wśród utworów znalazły się m.in.: „Nie mów do pustej ściany”, „Serce to jeszcze za mało” czy „Krzycz do słońca”.
Źródło: UM Zakopane, r/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS