A A+ A++

Liczba wyświetleń: 124

W czwartek, na szczycie w Brukseli, 27 państw europejskich zatwierdziło przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusów państw państw kandydujących do UE. Była to najszybsza taka decyzja w historii Unii Europejskiej. Ukraina złożyła wniosek o natychmiastowe członkostwo w UE w lutym, kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na jej terytorium. Od tego czasu proces ten rozwijał się w błyskawicznym tempie. Po raz pierwszy taki status otrzymuje kraj prowadzący krwawą wojnę na wielką skalę.



Wiele państw, które obrały kurs proeuropejski, zaczyna dostosowywać swoje ustawodawstwo do standardów europejskich jeszcze przed uzyskaniem statusu kandydata. Ukraina aktywnie angażuje się w te działania od prawie 8 lat i w tym czasie zatwierdziła około 70% ogólnej liczby odpowiednich ustaw. Komisja Europejska zwróciła uwagę na pozytywne wskaźniki makroekonomiczne Ukrainy i utrzymanie stabilności gospodarczej nawet po inwazji wojsk rosyjskich. Potwierdza to postęp w reformach demokratycznych, gospodarczych i prawnych oraz gotowość do ich dalszego ich wdrażania w celu spełnienia standardów UE.

Pomimo rosyjskiej agresji, Ukraina aktywnie pracuje nad kolejnymi krokami i reformuje kraj, aby nie stracić tempa integracji. Decyzja ta wzmocni pozycję Ukrainy w nadchodzących negocjacjach z Rosją, ponieważ kandydatura jest jasnym i mocnym sygnałem dla Kremla, że europejski kurs Ukrainy jest nieodwracalny.

Uzyskanie statusu kandydata do UE daje Ukrainie szereg korzyści, wśród których można wymienić konsolidację dążeń do europejskiej przyszłości na poziomie prawnym, dokończenie transformacji wielu dziedzin przy wsparciu Komisji Europejskiej, pełne uczestnictwo w programach i inicjatywach UE, które wcześniej nie były dostępne, oraz zwiększenie atrakcyjności dla inwestorów. Przyczynia się to również do poprawy klimatu biznesowego, jak najszybszej modernizacji Ukrainy, dostępu do pomocy finansowej dla krajów, które przygotowują się do wstąpienia do UE.

Ponadto Unia Europejska gromadzi środki na odbudowę Ukrainy jako przyszłego członka, co będzie postrzegane inaczej niż pomoc państwu, który nie jest członkiem. Inwestując w powojenną odbudowę Ukrainy poprzez specjalny Solidarnościowy Fundusz Powierniczy, UE będzie postrzegać to jako wkład w dobro potencjalnego członka UE, a nie kraju trzeciego.

Status kandydata do UE może również skłonić Ukrainę do przyspieszenia reform i szybszego rozwiązania wielu problemów instytucjonalnych, a także do wyjścia z „szarej strefy” między Europą a Azją. Uzyskanie statusu kandydata do UE jest ważnym krokiem milowym w wysiłkach Ukrainy na rzecz ostatecznego pożegnania się ze spuścizną radziecka i powrotu do europejskiej rodziny. W ostatecznym rozrachunku taki właśnie jest sens obecnej wojny.

Ukraina kryje się za Europą i pomaga w rozwiązywaniu kryzysu humanitarnego w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Ukraina pokazuje także, że pozostaje największą wojującą demokracją na świecie, która nie odeszła od wolności słowa i zasad demokracji (nie jest to prawda, po delegalizacji 10 mniejszych partii opozycyjnych, zdelegalizowano właśnie największą konkurencję dla partii Zełenskiego, przejmując jej majątek bez prawa do odszkodowania. Wcześniej zakazano działalności opozycyjnych mediów – przypis admin WM), ale bardzo mocno bije autokratyczną dyktaturę Putina. To zasługuje na szacunek, bo dziś w Europie praktycznie nie ma takich krajów, a dla UE będzie to oznaczało wzmocnienie bloku, a także zyskanie silnego i obiecującego sojusznika, który pomoże jej się wzmocnić i nie zniknąć jako podmiot geopolityczny.

Komisja Europejska zauważyła w swoim podsumowaniu, że Ukraina jest państwem europejskim, które dostarczyło wystarczających dowodów na przestrzeganie wartości, na których opiera się Unia Europejska.

Autorstwo: Politcal Ecological Economics
Źródło: WolneMedia.net

6

TAGI: Mołdawia, Ukraina, Unia Europejska, Wojna rosyjsko-ukraińska

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkopolska. Błąkające się psy przy DK11. Na miejsce wezwano policję
Następny artykułEkonomista Pekao: Majowy spadek płac realnych to początek dłuższego trendu