Odmienności podczas zakupów w sieci
W 2022 roku ukazał się raport nawyków zakupowych w sieci opracowany przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, dotyczący kobiet, mężczyzn i seniorów. Raport Mr. & Mrs E-commerce omawia powszechnie przyjęte założenia, które bardziej zbliżają się do stereotypów, a nie do rzeczywistych norm. Z danych wyraźnie wynika, że rozbieżność przyzwyczajeń konsumpcyjnych między kobietami i mężczyznami zdecydowanie się zmniejsza, a statystyki dla obu grup są coraz bardziej podobne. Tak jest również w kwestii wysokości wydatków oraz częstotliwości dokonywania zakupów online. Powszechne stwierdzenie, że rozrzutność jest cechą kobiecą, przestaje zatem już obowiązywać.
Pozycjonowanie kluczem do sukcesu Twojego e-commerce
Jeżeli przygotowujesz strategię dla biznesu e-commerce, powinieneś przyjrzeć się uważnie opublikowanym danym. Otóż wyniki te pomogą stworzyć treści na stronę dostosowane pod daną grupę docelową, a także całą strategię optymalizacji. Spójrz na występujące nawet w niewielkim stopniu różnice w tendencjach zakupowych między kobietami a mężczyznami i poznaj zachowania zakupowe charakteryzujące konkretną grupę wiekową. To wszystko składa się bowiem na SEO (Search Engine Optimization). Tego typu działania warto zlecić agencji, która przeprowadzi wnikliwy audyt, a następnie będzie mogła rozpocząć https://boo.pl/pozycjonowanie-stron/. Okazuje się, że rozwiązaniem dającym zadowalające rezultaty dla osób zarządzających swoim e-commerce, jest współdziałanie SEO i UX, czyli wzbogacenie optymalizacji o User Experience. Jeśli brzmi to dla Ciebie zbyt tajemniczo, po prostu zostaw to profesjonalistom.
Jaki jest punkt wyjścia dla zakupów internetowych?
Internauci i internautki, którzy kupują online, chętnie sprawdzają dodatkowe informacje i opinie o produktach, a także korzystają z porównywarek cenowych. To zazwyczaj pierwszy krok podczas ścieżki zakupowej – poszukiwanie informacji i zasięganie opinii. Przeszło 66% potencjalnych e-klientów przeprowadza taki research online. To argument przemawiający za tym, aby zatroszczyć się o odpowiednie sekcje na stronie – treści produktowe, blog, recenzje.
Raport pokazuje, że 16% pań ufa rekomendacjom bliskich osób, a 15% z nich przegląda dodatkowo sekcje blogowe i vlogi w celu dotarcia do wiarygodnych recenzji na temat poszczególnych produktów. Ankietowani panowie mają nieco inne preferencje dotyczące źródeł informacji. 14% z nich odwiedza fora internetowe. Ich decyzje zakupowe wspierane są równie często przez porównywarki cenowe. Patrząc z perspektywy właściciela e-commerce, na pewno warto więc inwestować na stronie w treści poradnikowe, blogowe, a także w recenzje produktowe, które są dla użytkowników rzetelnym źródłem informacji. Dzięki temu w bezpośredni sposób można wpłynąć na ich decyzje zakupowe. Ponadto jest to ogromne wsparcie dla działań SEO.
Jeśli zaś grupą docelową są głównie seniorzy, należy rozważyć założenie infolinii bądź czatu ze sprzedawcą. Według badań 33% seniorów zasięga bowiem opinii u rodziny i sprzedawców. Zamiast czytania blogów czy przeglądania poradników vlogowych, preferują rzeczywistą rozmowę.
Jakie potrzeby zakupowe mają kobiety, a jakie mężczyźni?
Nie zdziwi pewnie nikogo stwierdzenie, że potrzeby zakupowe przedstawicieli obu płci są różne. Jednak nie do końca – spójrzmy na wyniki badań. Obszary, które najbardziej interesują kobiety, związane są z branżą modową, kosmetykami oraz akcesoriami dla dzieci. Mężczyźni do e-koszyka dodają najczęściej sprzęt elektroniczny, gadżety, a w następnej kolejności – artykuły z kategorii moda i uroda. Nie jest więc prawdą, że branża modowa oraz sektor urody to domena jedynie kobiet. Panowie również zajmują w nich miejsce – należy mieć to na uwadze, jeśli prowadzisz biznes e-commerce w tychże branżach.
Polki i Polacy coraz odważniej wykorzystują możliwości zakupów w sieci. Chociażby decydują się na zakup kilku produktów online, by dobrać najodpowiedniejszy, a resztę po prostu zwracają. Do takich praktyk przyznało się aż 44% ankietowanych klientek oraz 41% ankietowanych klientów.
Sprawdzone, bezpieczne, najczęściej wybierane miejsca e-zakupów
Ze statystyk wynika, że 8 na 10 internautów zamawia różne produkty w Internecie, z częstotliwością raz lub dwa w miesiącu. Dane te dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a także grupy seniorów. Kobiety poszukują rzeczy w sklepach internetowych, na portalach aukcyjnych i zakupowych, co zadeklarowała blisko ⅓ internautek przy tworzeniu raportu Mr. & Mrs. E-commerce. Mężczyźni nie wykazują na tym polu większych różnic. W ich przypadku jedynie częściej decydują się na zakupy internetowe w sklepach z aplikacjami mobilnymi. To z kolei jest wyraźnym sygnałem dla właścicieli e-sklepów, by zadbać o optymalizację swojego e-commerce pod kątem urządzeń mobilnych.
Z czego najczęściej korzystają mężczyźni i kobiety, aby złożyć zamówienie online?
Na początek warto podać przykład: wyszukiwanie fraz „na sprzedaż” i „na sprzedaż w pobliżu” na urządzeniach mobilnych w latach 2017-2019 wzrosło o 250%. Oczywiste jest zatem, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni najczęściej korzystają z urządzeń mobilnych podczas zakupów w sklepach internetowych. Około 40% transakcji zakupowych pochodzi ze smartfonów. Prawie taki sam wynik osiągają laptopy. Różnica w nawykach konsumenckich wśród obu grup widoczna jest w użyciu smartwatcha, ponieważ 10% mężczyzn korzysta z nich podczas e-zakupów, a wśród kobiet – tylko 2%. Grupa seniorów przedstawia się następująco: aż w 83% sięga po laptopy, a 41% ankietowanych – po komputery stacjonarne.
Takie statystyki przemawiają za tym, aby pozycjonować się lokalnie i zadbać o tzw. działania off-site, czyli poza stroną (np. wizytówka sklepu w Google). Jeśli więc prowadzisz sklep online oraz stacjonarny, powinieneś skorzystać z usług lokalnych agencji, które mają lepsze rozeznanie na rynku regionalnym, np. na obszarze województwa pomorskiego. Dzięki niej https://boo.pl/pozycjonowanie-gdansk/ przyniesie naprawdę świetne rezultaty.
Czy to kobiety są bardziej rozrzutne podczas e-zakupów?
Niekoniecznie! Średnie miesięczne wydatki na zakupy internetowe są bardzo zbliżone w przypadku dwóch badanych grup. Najczęstszy przedział wydatków to 201-400 zł, co przyznało blisko ⅓ ankietowanych. Jednorazowa kwota to z reguły przedział 51-100 zł. Wyniki badań pokazują, że założenia o skłonności kobiet do rozrzutności oraz większych wydatków w sieci przestały być już aktualne. Być może to ujednolicenie spowodowane jest dynamicznym rozwojem branży e-commerce i zwrotem konsumpcyjnym w czasach pandemii.
Ponadto, zakupy online są lepsze według przedstawicieli badanych grup ze względu na darmowe dostawy, szybki czas realizacji zamówienia, a także proste metody płatności, np. BLIK i przelew.
Cenne wskazówki na zakończenie
Na pytanie postawione w tytule: “Współczesne decyzje kobiet i mężczyzn podczas zakupów w sieci. Co się zmieniło?”, możemy odpowiedzieć, oczywiście w oparciu o raport, że zmieniło się naprawdę wiele kwestii. Przede wszystkim mężczyźni celują w dość podobne źródła, metody i część produktów podczas zakupów, ponosząc przy tym podobne wydatki.
Wnikliwa analiza nawyków konsumpcyjnych może przydać się branżom nacelowanym na daną grupę. Różnice w zachowaniach zakupowych między kobietami i mężczyznami ulegają zatarciu, ale nie zaszkodzi zagłębić się w modele zachowań zakupowych dla każdej grupy. Warto zwrócić uwagę na dość silnie widoczne różnice przy podziałach na grupy wiekowe i na ich podstawie dostosowywać e-sklep do klientów.
Prowadząc biznes e-commerce, należy odnosić się do sprawdzonych danych, a także zadbać o odpowiednią analitykę własnego sklepu. Sprofilowanie grupy odbiorców oraz dobranie pod nią skutecznych działań marketingowych przyniesie na pewno pozytywne efekty.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS