A A+ A++

Prawo kościelne nie musi być w pełni zgodne z RODO – powiedział ks. prof. dr hab. Piotr Kroczek, kościelny inspektor ochrony danych. Jak dodał, Kościół ma zagwarantowaną niezależność i autonomię w świetle prawa, tak jak powinno to gwarantować “państwo, które chce być państwem świeckim”. – To wielka wartość polskiego systemu prawnego – ocenił.

Ks. prof. dr hab. Piotr Kroczek został zapytany w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej” o to, dlaczego Kościół katolicki nie chce usuwać danych osobowych osób, które postanowiły z niego wystąpić. 

Ks. Kroczek podkreślił, że “członkostwa w Kościele nie można traktować tak jak członkostwa w stowarzyszeniu”. – Kościół jest wspólnotą, której celem jest zbawienie człowieka. Członkostwo ma więc charakter teologiczny; ktoś, kto został włączony do Kościoła, pozostaje w nim na zawsze. A co za tym idzie, nawet odejście od Kościoła nie oznacza, że ktoś przestaje być jego częścią. Zawsze może do niego wrócić – wskazał. Jak dodał, takie sytuacje się zdarzają.

Dane osobowe w Kościele. Można się domagać ich usunięcia

Ksiądz powiedział, że osoby występujące z Kościoła mogą domagać się usunięcia swoich danych. W księgach parafialnych zostaną jednak dane o przyjętych sakramentach i statusie kanonicznym osoby. – W praktyce pozostaje więc głównie zapis o fakcie chrztu, święceń, ślub … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTragiczny wypadek w Poznaniu. Prędkościomierz zatrzymał się na 220 km/h
Następny artykułHolenderski koncern wznowił budowę fabryki po pandemicznym kryzysie