27 kwietnia 2022 roku w Muzeum Niepodległości w Myślenicach odbyła się pierwsza taka konferencja w Myślenicach promująca to co lokalne, polskie i dobre, promująca patriotyzm konsumencki, poszerzająca perspektywę myślenia o współczesnej gospodarce i ekonomii.
Konferencję zorganizowała Fundacja Owocna w ramach autorskiego projektu pod nazwą Rozkwitnij Polsko. Temat konferencji nie był przypadkowy: „Wolność. Świadomość. Odpowiedzialność. Masz wybór, wybieraj dobrze!” Jak mówi jedna z pomysłodawczyń konferencji Małgorzata Miszczak: – „każdy z nas jest wolny w dokonywanych wyborach m.in. zakupowych, dlatego warto budować w sobie świadomość jak najlepszych dla siebie i gospodarki lokalnej i krajowej decyzji, kupować i gospodarować dobrami odpowiedzialnie. Skoro mamy wybór warto wybierać, to co polskie, lokalne i dobre by budować dobrostan swój i naszego kraju. Zaczynając zmiany od siebie.”
Konferencja dedykowana była mieszkańcom, nauczycielom i dyrekcji placówek oświatowych oraz przedsiębiorców z gminy Myślenice. W programie: prezentacja projektu „Rozkwitnij Polsko”, film, wywiad z przedsiębiorcą, wykłady interaktywne, rozmowy kuluarowe, występ artystyczny oraz poczęstunek.
„Biznes szyty kobiecą ręką – rozmowa z Moniką Przywarą-Strzałką właścicielką firmy galanteryjnej.” Wywiad poprowadziła Małgorzata Miszczak – fundatorka Fundacji Owocnej. Było o prowadzeniu biznesu z duszą, o idei jakościowego biznesu, projektu, produktów, o kryzysie w prowadzeniu biznesu i łapaniu równowagi między życiem zawodowym i osobistym oraz o planach polskiej firmy Przywara-Strzałka.
Przywara-Strzałka — Ręcznie robione autorskie skórzane torby (przywarastrzalka.com)
„Rozkwitnij Polsko” – film podsumowujący rok trwania projektu oraz konkurs Dzień Produktu Polskiego realizowanego przez ośrodki edukacyjne gminy Myślenice. Projekt który w obszarze konkursu na Dzień Produktu Polskiego wsparło wiele lokalnych instytucji i przedsiębiorców, którym organizatorki wręczyły dyplomy uznania oraz albumy „Pozdrowienia z Myślenic.”
Pierwszym wykładem tego wieczoru to „Odpowiedzialny konsument – konstruktor dobrostanu” dr Magdalena Gorzelany-Dziadkowiec z Katedry Rozwoju Organizacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (co ważne również lokalny przedsiębiorca i działacz społeczny). Ciekawy, praktyczny i wciągając w dyskurs, żywo zainteresowanych tematem gości. Poruszone zostały następujące zagadnienia: koncepcja zrównoważonego rozwoju – zielonego ładu, działania odpowiedzialnego konsumenta w praktyce: wybór opakowań, czytanie etykiet czy tak istotne wybieranie tego co lokalne.
„Powinniśmy sobie uzmysłowić, że jako konsumenci mamy realny wpływ na to, dokąd trafiają nasze pieniądze. Czy zasilają polskich przedsiębiorców, którzy w kraju tworzą miejsca pracy, tutaj płacą podatki i tutaj inwestują środki finansowe w rozwój firmy. Czy może zostaną wytransferowane za granicę i powiększą PKB innego kraju” – powiedziała dr Magda Gorzelany-Dziadkowiec.
Przerwa kawowa stała się okazją do kontynuacji rozmów kuluarowych w temacie projektu promującego lokalność i polskość, co warto podkreślić przy dobrej kawie i znakomitych, własnoręcznie przygotowanych przez Barbarę Bylicę – fundatorkę Fundacji Owocnej. Nie mogło oczywiście zabraknąć owoców – znaku rozpoznawczego Fundacji.
Spotkania organizowane przez panie z Owocnej, to zawsze dbałość o wszystkie zmysły odbiorców, dlatego jak same podkreślają: „nie mogło zabraknąć czegoś dla ducha, czyli występu artystycznego, oczywiście lokalnego artysty. Zaprosiłyśmy do współpracy uzdolnionego Radosława Partykę z zespołu „Zielony Szlak.” Radek wystąpił przy akompaniamencie gitarowym Moniki Kuzak, wybrzmiały cztery wyjątkowe utwory. Publiczność była oczarowana.”
Drugą prelekcję poprowadził Dariusz Brzozowiec – ekonomisty alternatywny. Jego wykład pt. „Waluty lokalne czyli jak przetrwać kryzys gospodarczy” wzbudził wiele emocji i stał się pretekstem do kolejnego tego wieczoru żywiołowego dyskursu.
„W świadomości społecznej termin „lokalna waluta” kojarzy się z obecnie funkcjonującymi walutami takimi jak polski Złoty. Wiedza czym są i jak działają lokalne waluty została zepchnięta na margines wiedzy ekonomicznej, a wszystkie historycznie udokumentowane przypadki użycia takich rozwiązań są nieustannie ignorowane przez współczesnych ekonomistów wyznających zasadę TINA (nie ma innej alternatywy). Tymczasem problemy współczesnych gospodarek coraz wyraźniej ukazują wadliwą stronę obecnego systemu monetarnego. Wszechobecny kryzys ekonomiczny, rekordowe zadłużenia Państw i całych narodów, monopolizacja kapitału realnego w rękach nielicznych to tylko niektóre z łatwo dostrzegalnych konsekwencji ” – między innymi o tym, mówił Dariusz Brzozowiec.
Podczas Konferencji, na krótką chwilę połączono się online, z twórcą aplikacji Pola – identyfikującej polskie produkty Mateuszem Perowiczem. Jest On bowiem od ponad trzech lat partnerem realizowanego przez Fundację Owocną projektu #RozkwitnijPolsko.
Warto podkreślić, że w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną reprezentowaną przez Karolinę Muchę przygotowany został kącik literatury polskiej nawiązującej do tematyki konferencji.
W partnerstwie z Muzeum Niepodległości w Myślenicach, przybyli na spotkanie mogli również choć na chwilę przenieść się w obszary działania Muzeum, obejrzeć wystawy stałe i czasowe, które komentowała dla nich muzelnik Justyna Łętocha.
Konferencja „Wolność. Świadomość. Odpowiedzialność. Masz wybór, wybieraj dobrze!” to kolejny krok w realizacji cennego projektu promującego wartości z poziomu dóbr narodowych, jak i lokalnego dziedzictwa małych ojczyzn.
Jak zapowiada koordynatorka projektu #Rozkwitnij Polsko Dominika Hudaszek: -” Projekt rozwija się systematycznie. Będzie zatem miał jeszcze wiele odsłon oraz wiele cyklicznych wydarzeń. Takich jak Dzień Produktu Polskiego w Myślenicach, Konkurs na Dzień Produktu Polskiego dla placówek oświatowych, kolejną doroczną konferencję i wiele więcej. O czym będziemy awizować Państwa na bieżąco. W tym miejscu pragnę podziękować raz jeszcze wszystkim tym, którzy do tej pory współtworzyli z nami tej projekt, uczestnikom konferencji z Muzeum, prelegentom i przedsiębiorcom, instytucjom, partnerom oraz dyrektorom i nauczycielom placówek oświatowych, młodzieży – dziękujemy! Zapraszamy wszystkich, którym patriotyzm w takiej formie w duszy gra do współpracy z nami. Niech Polska rozkwita!”
Materiały wideo z konferencji dostępne będą na stronie Fundacji w czerwcu 2022.
Zdj. Organizatorek i prelegentów Konferencji.
Z przodu od lewej: dr Magdalena Gorzelany-Dziadkowiec, Monika Przywara – Strzałka, Dariusz Brzozowiec, z tyłu od lewej: Karolina Mucha, Barbara Bylica, Małgorzata Miszczak, Dominika Hudaszek.
informacje i zdjęcia: Fundacja Owocna
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS